Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Komunikaty i informacje

Archiwum Zbrodni Wojennych – Ordo Iuris gromadzi dowody rosyjskich zbrodni wojennych

Instytut Ordo Iuris – wraz z Collegium Intermarium – zainicjował Archiwum Zbrodni Wojennych. Program ten ma na celu gromadzenie dowodów na popełniane przez Rosjan zbrodnie wojenne.  
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę. Każdego dnia media donoszą o kolejnych ofiarach śmiertelnych wśród ukraińskiej ludności cywilnej. W oczy rzuca się brutalność, jaką kierują się żołnierze armii agresora.

Ordo Iuris w ramach pomocy prawnej dla Ukrainy postanowiło zaoferować pomoc stronie napadniętej w uzyskaniu w przyszłości reparacji wojennych, w osądzeniu zbrodniarzy wojennych oraz państwa-agresora.

– Żeby tego dokonać, musimy zebrać materiał dowodowy, a najlepiej zbierać go już teraz. Dlatego powstał projekt Archiwum Zbrodni Wojennych. Zgłoszenia weryfikujemy z zaprzyjaźnionymi podmiotami z terenu Ukrainy, które z nami współpracują. Zgłoszenia służą temu, by najpierw, na podstawie faktów, ustalić, co się wydarzyło, a następnie prawnicy instytutu Ordo Iuris weryfikują te zdarzenia pod kątem prawnym. W ten sposób tworzymy Archiwum Zbrodni Wojennych, wraz z oceną prawną tych działań, aby w przyszłości wspomóc Ukrainę i jej prawników w dochodzeniu sprawiedliwości na arenie międzynarodowej – wyjaśnił Łukasz Bernaciński, członek zarządu Ordo Iuris.  

Informacje o rosyjskich zbrodniach wojennych może zgłosić każda osoba posiadająca wiedzę o takich wydarzeniach.

– Zgłaszać informacje o zbrodniach wojennych może każdy, kto ma taką wiedzę, nawet pośrednio. My te informacje weryfikujemy zarówno pod kątem potwierdzenia stanu faktycznego, jak i pod kątem spełnienia przesłanek odpowiedzialności za zbrodnie wojenne – zaznaczył prawnik.

Instytut uruchomił specjalną witrynę internetową, na której można zgłaszać rosyjskie zbrodnie.

– Istnieje strona internetowa, na której można zgłaszać zbrodnie wojenne: https://stopwarcrimes.org/pl/archiwum/. Można to zrobić również za pośrednictwem Facebooka  – poinformował rozmówca Radia Maryja.

Każdego dnia zgłaszane są kolejne bestialskie działania Rosjan.

Instytut Ordo Iuris zbiera również podpisy pod dwiema petycjami z związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

– Uruchomiliśmy dwie petycje. Jedna z nich dotyczy właśnie osądzenia zbrodniarzy wojennych.   Druga, „Ręce precz od Ukrainy”  , dotyczy sprzeciwu wobec ruchów aborcjonistycznych, które chciałyby rozszerzać możliwość bezkarnego dokonywania aborcji wykorzystując do tego trwającą wojnę – wyjaśnił Łukasz Bernaciński.

za:www.radiomaryja.pl

***

Trwają przymusowe wywózki z Ukrainy do Rosji. Najeźdźca deportował już ponad 500 tys. osób, w tym 121 tys. dzieci

Wojska rosyjskie nielegalnie wywiozły do Rosji ponad 500 tys. obywateli Ukrainy, spośród których 121 tys. to dzieci - poinformował ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rozmowy miały miejsce w Nowym Jorku w nocy z wtorku na środę.

"Podobne praktyki stosowały kiedyś nazistowskie Niemcy"

"Ukraińcy są przymusowo deportowani do regionów Rosji, które zmagają się z trudnościami ekonomicznymi - przede wszystkim na daleką północ i wyspę Sachalin. Nasi obywatele otrzymują dokumenty zabraniające opuszczania tych miejsc w ciągu najbliższych dwóch lat. (...) Podobne praktyki stosowały kiedyś nazistowskie Niemcy" - podkreślił Kysłycia.

W ocenie ambasadora osoby przeznaczone do "deportacji" są wcześniej przetrzymywane przez rosyjskie wojska w tzw. obozach filtracyjnych.

"Około 20 tys. Ukraińców znajduje się w obozach położonych na linii Manhusz-Nikolske-Jałta (w obwodzie donieckim, na zachód od Mariupola - red.), natomiast około 5-7 tys. przebywa w miejscowości Bezimenne (na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej - red.)" - poinformował dyplomata.

Kysłycia odniósł się również do tragicznej sytuacji w oblężonym przez rosyjskie wojska Mariupolu.

"Zawsze sądzimy, że już zdołaliśmy przyzwyczaić się do haniebnych metod najeźdźcy, ale każda najświeższa wiadomość z Mariupola i wielu innych miejsc udowadnia, że Rosjanie są w stanie wspiąć się na nowe wyżyny (bezprawnych działań - red.)" - ocenił ambasador.

Podobne dane na temat tzw. obozów filtracyjnych przekazała we wtorek ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie.

"Podręcznik prezydenta Rosji Władimira Putina nie zmienia się. W obozach filtracyjnych w Czeczenii Rosja też biła, torturowała i zabijała cywilów" - podkreślono w komunikacie amerykańskiej placówki na Facebooku.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.