Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Materiały nadesłane

Z Radia Watykańskiego

Decydujący moment dla szkolnictwa katolickiego w Australii

W Australii coraz mniej uczniów zapisuje się do katolickich szkół podstawowych. Zjawisko szczególnie widoczne jest na wschodnich przedmieściach Melbourne, drugiego pod względem wielkości miasta tego kontynentu. Społeczności imigrantów, świadome wysokich kosztów edukacji, wybierają darmowe szkoły państwowe.


W całym kraju zapisy do szkół katolickich spadły o prawie półtora procenta od 2014 r. „O tyle samo wzrosły zapisy do szkół państwowych” - wyjaśnia dr Emma Rowe, wykładowca z uniwersytetu w Deakinie. Na wschodnich przedmieściach Melbourne, niegdyś katolickim sercu kraju, liczba zapisów spadła w tym samym okresie o ponad 12 procent, czyli średnio o 31 uczniów na szkołę.
Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko pogarszająca się sytuacja finansowa miejscowych rodzin. „Innym czynnikiem jest upadek tradycji religijnej i przekonanie, że szkoły katolickie mogą być dogmatyczne pod względem wyznaniowym. Zwiększa się też liczba chińskich imigrantów, którzy nie wybierają dla swoich dzieci katolickich szkół. Nie bez znaczenia są także skandale seksualne w środowisku duchownych” - wymienia dr Emma Rowe. „Jest to krytyczny moment dla szkolnictwa katolickiego, jeżeli zapisy w kolejnych latach będą spadać, a na to się zanosi, wiele z tych szkół przestanie istnieć” - dodaje.
W związku z tym katolicka szkoła średnia Emmaus College zapowiedziała, że od przyszłego roku pierwszeństwo zapisu będą mieli uczniowie, którzy ukończyli podstawówki katolickie, a dopiero w drugiej kolejności rozpatrzone zostaną zgłoszenia dzieci, które uczęszczały do szkół państwowych lub niezależnych. „Decyzja ta ma na celu wsparcie katolickiej edukacji” - czytamy w o świadczeniu Emmaus College.
                        
RADIO WATYKAŃSKIE, dnia 23 czerwca 2020  r.

***

Biskup Shrewsbury: musimy sprzeciwić się handlowi w niedzielę

Chrześcijanie powinni wyrazić sprzeciw wobec propozycji brytyjskiego rządu, aby złagodzić ograniczenia w niedzielnym handlu - uważa biskup Shrewsbury. Propozycja gabinetu Borisa Johnsona jest kluczowym elementem planu ożywienia gospodarki Wielkiej Brytanii po kryzysie związanym z pandemią.
Bp Mark Davies zaznaczył, że korzyści ekonomiczne nie mogą być stawiane wyżej od dobra ludzi, którzy w razie wprowadzenia zmian będą zmuszeni do pracy w niedzielę. Jego zdaniem niedziela powinna pozostać dniem odpoczynku dla wszystkich Brytyjczyków. „Jej świętowanie jest kluczowym elementem chrześcijańskiej tożsamości naszego kraju od szesnastu stuleci” - zaznaczył hierarcha.
Bp Davies wezwał tysiące wiernych, którzy uczestniczyli w niedzielnej Mszy za pośrednictwem transmisji, do sprzeciwu wobec planów rządu, które „dążą do odebrania Brytyjczykom świętowania i odpoczynku, który jest tak kluczowy dla naszych relacji w rodzinach i wspólnotach”.
Premier Boris Johnson zapowiedział, że chce wzmocnić gospodarkę kraju, pozwalając supermarketom na otwarcie dłużej niż ustawowe sześć godzin w każdą niedzielę przez okres jednego roku.
Ostatnia próba zniesienia ograniczeń w niedzielnym handlu została podjęta w 2016 roku, ale nie powiodła się, gdy 27 deputowanych w rządzie Davida Camerona zbuntowało się przeciwko tym propozycjom.
                    
RADIO WATYKAŃSKIE, dnia 23 czerwca 2020 r.
 
Nad. x. KK

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.