Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Szałowski – Wieczór marynistyczny w VI LO

Jak to się stało, że liceum przy ulicy Podmiejskiej w Łodzi posiada własne muzeum?  Postaram się to pokrótce wyjaśnić.

 Początek związany jest z reaktywowaniem w 1981 roku szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej. Wkrótce zaczęto gromadzić przedmioty związane z morzem a w 1993 roku powstała Młodzieżowa Izba Morska, która z czasem – gdy eksponatów stale przybywało – przekształcona została w Muzeum Morskie, jedyne takie w całej środkowej Polsce. Uczniowie szkoły od lat aktywnie uczestniczą w działalności wodniackiej, biorą udział w konkursach o morzu a od roku 1990 kolejne roczniki udzielają się w zespole szantowym „Piranie”. Nic zatem dziwnego, że w 2013 roku liceum wraz ze swoim Muzeum Morskim dołączyło do kultowej imprezy jakim jest Noc Muzeów.

Tak też będzie w tym roku od godziny 18.ej aż do północy. Przygotowany program marynistyczny obejmie zwiedzanie ekspozycji, wykłady i prezentacje, warsztaty z wiązania węzłów żeglarskich, występy zespołu „Piranie” a także m.in. naukę i wspólne śpiewanie szant, czyli pieśni żeglarzy z romantycznej epoki statków żaglowych. Pan S.Wasilijew opowie o generale Zaruskim, który odegrał wielka rolę w zainteresowaniu Polaków sprawami morza, J.Szałowski zaprezentuje krainę leżącą wokół ‘Litewskiego Morza’, jak to niegdyś określano jezioro Narocz, zaś M.Wojnarowski opowie o wpływie łódzkiej oczyszczalni ścieków na ekologię Bałtyku. Można więc powiedzieć, że będzie to prawdziwy wieczór marynistyczny w sercu Polski. Mile widziani są wszyscy bez względu na wiek, zaś organizatorzy każdemu zapewnią niezapomniane chwile związane z pobytem w gmachu liceum przy ulicy Podmiejskiej 21.

Jan Szałowski
Copyright © 2017. All Rights Reserved.