Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - VI Wojewódzkie Święto Pszczoły


Od zarania dziejów człowiek szukał możliwości i sposobów chronienia swojego zdrowia, a w przypadku zachorowania, środków do leczenia. Przez wiele wieków były to wyłącznie naturalne, roślinne produkty lecznicze, które człowiek znajdował wokół siebie.

Podglądanie natury, obserwacja szczególnie zwierząt żyjących w naturalnym środowisku, pozwoliło człowiekowi na zebranie wielu doświadczeń w możliwości leczenia różnych powikłań zdrowotnych produktami wywodzącymi się z pasiek. Miód, propolis, pyłek kwiatowy, mleczko i jad pszczeli to naturalne środki zapobiegające i leczące choroby.

Aby te „cuda” natury trafiły do naszych domów, potrzebni są ludzie, którzy kochają naturę, kochają pszczoły, czyli pszczelarze.

Już po raz szósty do kościoła p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przybyli pszczelarze z województwa łódzkiego, aby uczestniczyć w „Święcie Pszczoły”. Do świątyni przybyły delegacje z Piotrkowa Trybunalskiego, Poddębic, Koluszek,  Aleksandrowa Łódzkiego, ze Skierniewic, Brzezin, Andrespola, Tuszyna, Żelechlinka, Łęczycy oraz z Łodzi.


Uroczystość rozpoczęła Msza święta w intencji pszczelarzy, której przewodniczył ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii i kapelan pszczelarzy Archidiecezji Łódzkiej.     
- Dzisiaj modlimy się o to, aby Pan Bóg błogosławił pszczoły, nas wszystkich oraz uczył jak szanować pszczoły i jak wykorzystywać z pożytkiem to wszystko, co one nam dają.

W słowie skierowanym do uczestników liturgii ks. Wiesław zwrócił uwagę na tajemnicę pszczelej rodziny. Żadna pszczoła nie jest tam w stanie funkcjonować samotnie. Rodzina to jest to co pszczoły stanowią. W pszczelej rodzinie każdy wie co ma robić. Królowa matka znosi w sezonie każdego dnia tysiące jajeczek. W ulu są też maleńkie pszczółki, które dopiero się narodziły, pszczoły robotnice, zwiadowczynie i takie, które sprzątają i takie, które bronią pszczelej rodziny. Do wyprodukowania jednego słoika miodu pszczoły muszą zebrać nektar z około 40 milionów kwiatów. Miód, jeżeli ma być stosowany leczniczo, powinien być z dobrego źródła, najlepiej z polskich zaufanych pasiek. Kaznodzieja mówił o wielkiej pasji pszczelarzy, chociaż wykonują oni różne zawody, to każdą wolną chwilę poświęcają pszczołom.



Po Mszy świętej jury wybrało najładniejszy kosz dożynkowy. Zwycięzcą zostało Rejonowe Koło Pszczelarzy z Łęczycy. Pierwsze trzy miejsca otrzymały pamiątkowe puchary, natomiast pozostali uczestnicy konkursu odebrali dyplomy.

Przy wyjściu z kościoła wierni byli częstowani chlebem z tegorocznym miodem.

Chętni mogli w dolnym kościele wysłuchać wykładów. Doktor hab. Aneta Strachecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przybliżyła licznie zgromadzonym słuchaczom wykorzystanie produktów pszczelich w profilaktyce i terapii nowotworowej – Z racji różnych czynników środowiskowych i zmian genetycznych, według najnowszych statystyk, co trzecia osoba na świecie zachoruje na chorobę nowotworową. Aby zaburzyć rozwój komórek nowotworowych możemy zareagować na pewnym etapie rozwoju choroby. Powinniśmy zażywać produkty bogate w minerały jakimi są produkty pszczele. Królowa matka karmiona jest tylko mleczkiem pszczelim i dożywa do 6 lat, natomiast zwykłe pszczoły robotnice żyją około 6 tygodni – mówiła Prelegentka.

Słuchacze mieli możliwość zapoznać się z przepisem na miksturę antyrakową i jej pozytywnym działaniem. Dr Strachecka przybliżyła też zastosowanie kuracji mleczkiem pszczelim w przypadku cukrzycy. Z uśmiechem i radością rodzice i dziadkowie przyjęli także wiadomość, że dzieci, które bronią się rano przed myciem zębów mogą wypłukać buzię miodem, co także skutecznie zapobiega próchnicy.

Problem masowego ginięcia pszczół – nosemoza, omówiła dr Aneta Ptaszyńska z UMCS, Wydział Biologii i Biotechnologii.

Spotkaniu towarzyszył także kiermasz miodów, pokazy pracy pszczelarzy i prezentacja sprzętu pszczelarskiego. Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta z Żelechlinka a także zespoły Comix, Leśnianki, Bukowianki i Stefanów.

Organizatorami Święta Pszczoły byli m.in.: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, Dyrektor Romuald Dąbrowski Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy oraz Parafia p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.