Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska - „Nóż w plecy”

 

 

 

 

 

 

 

Minęła 78 rocznica zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę. O tych wydarzeniach przypomniała  w spektaklu słowno-muzycznym grupa artystyczna „Twierdza Pamięć” z udziałem Małgorzaty Wypych (Klub „Gazety Polskiej”) i uczniów z Katolickiej Szkoły SPSK w Łodzi.

Minęła 78 rocznica zbrojnej napaści Związku Radzieckiego na Polskę dokonanego 17 września 1939r. określanej jako „nóż w plecy”. Polacy nie spodziewali się, że po uderzeniu 1 września hitlerowskich Niemiec zostaną wzięci w agresywne kleszcze i będą musieli bronić się od zachodu i wschodu równocześnie.


O tych wydarzeniach przypomniała  w spektaklu słowno-muzycznym grupa artystyczna „Twierdza Pamięć” z udziałem Małgorzaty Wypych (Klub „Gazety Polskiej”) i uczniów z Katolickiej Szkoły SPSK w Łodzi.

Program dedykowanym był ofiarom sowieckiej agresji na Polkę. Autorem scenariusza był Tomasz Bieszczad. Prelekcję przed programem wygłosił prof. Przemysław Waingertner, historyk. Nad pokazem slajdów czuwała Grażyna Bieszczad.

W scenariuszu użyte zostały wiersze Jana Lechonia, Mariana Hemara, Zbigniewa Herberta, Jana Zahradniczka, Jana Hyski, Tadeusza Borowskiego, Czesława Miłosza, Artura Oppmana i ks. Zdzisława Peszkowskiego, kapelana Rodzin Katyńskich. Wiersze były przeplatane piosenkami Jacka Kaczmarskiego, pieśniami patriotycznymi i religijnymi oraz utworami Urszuli i Jarosława Paczyńskich- „Balla o Majorze”, „Dzieci wyklętych”, „You know”, „Kosodrzewina”.

Spektakl podzielony był na kilka części. Począwszy od tła historycznego aż do współczesności z podkreśleniem, że jeśli Polska pozostanie wierna Chrystusowi i swojej tradycji- przetrwa.  

Agnieszka Sadowska

Na zdjęciu uczniowie z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Łodzi oraz Urszula Paczyńska i Tomasz Bieszczad  (foto AS)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.