Publikacje członków OŁ KSD
Agnieszka Sadowska - Konferencja Fundacji Żywioły
Czy w Twoim domu rośnie bohater?- tak zatytułowana została I Łódzka Konferencji Wychowawcza zorganizowana przez Fundację Żywioły, prowadzącą od trzech lat w Łodzi przedszkole, a wkrótce- podstawową szkołę męską i żeńską.
-Misją Fundacji jest wspieranie rodziców jako pierwszych i najważniejszych wychowawców swoich dzieci-mówi Marta Wawrzyniak, w-ce prezes i dyr. Przedszkola Żywioły. Konferencja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rodziców i zainteresowanie warsztatami wychowawczymi. Ukazujemy różnice w wychowaniu chłopca i dziewczynki. Stąd pomysł na utworzenie szkół męskich i żeńskich. Chłopcy zupełnie inaczej odbierają polecenia nauczyciela. Potrzebują konkretnego komunikatu, który dla dziewczynki może wydać się zbyt oschły w odbiorze. Poza tym potrzebują więcej ruchu, spożytkowania energii. Często mają większe kłopoty z koncentracją, dlatego powinni mieć częste przerwy na aktywność fizyczną, a nie słuchać krzywdzących opinii, że są niegrzeczni. Nie, są po prostu inaczej skonstruowani. Wykłady ukazują, jak towarzyszyć dzieciom w mądrym wzrastaniu w oparciu o wartości chrześcijańskie.
Pierwszym prelegentem był ks. dr Marek Dziewiecki, katecheta i rekolekcjonista, autor wielu książek o wychowaniu. Zwrócił uwagę na kilka aspektów w okazywaniu miłości dzieciom i sobie jako małżonkom wzajemnie. To: obecność, ofiarność i czułość. Miłość do najbliższej osoby musi odzwierciedlać miłość Boga do nas. Po pierwsze być bezwarunkowa. Kocha się za nic, nie za coś. Po drugie- nieodwołalnie. Nigdy nie wolno straszyć „odwołaniem” miłości. Bóg kocha przecież także grzeszników, chociaż ich napomina. Dlatego my też musimy mądrze kochać dzieci. Jeśli błądzą- upomnieć i pozwalać ponosić konsekwencje podejmowanych decyzji.
Na pytanie, jak dziś wychowywać chłopca „od urwisa do gentelmana” odpowiadał Janusz Wardak, dyr. szkoły i ojciec licznej gromadki. Dziś wychowanie chłopców nie jest łatwe. Często brak męskich wzorców osobowych i autorytetów, wszechobecne uzależniające media cyfrowe, nieradzenie sobie ze stresem. Prelegent zwrócił uwagę, że w naturze chłopców leży chęć rywalizacji i podejmowania ryzyka. Nie można ich w tym wciąż hamować. Szkoła tworzona głównie przez kobiety nie do końca daje im taką możliwość. Tymczasem powinni mieć dostosowane zajęcia dodatkowe, męskich nauczycieli, których z pewnością będą słuchać bardziej. Współczesny gentelman powinien być odpowiedzialny za siebie i innych, nawykły do ciężkiej pracy, być uczciwy, mieć nienaganne maniery, być dobrym chrześcijaninem i przyjacielem.
O tym, jakie są różnice w wychowaniu córki, mówiła Maria Kowalska. Dziewczynki zwracają uwagę na szczegóły. Bardzo nasiąkają klimatem panującym w domu. Trzeba je kształtować harmonijnie. Bardzo ważna jest dla niej akceptacja ojca. Poczucie, że jest mądra i ładna. Wyrabianie inteligencji emocjonalnej, którą kobieta ma w swej naturze, ukierunkowanie, żeby była wrażliwa na uczucia innych. Dziewczynki odbierają świat subiektywnie, ulegają emocjom i humorom, ale są opiekuńcze i przezorne.
Prelegenci Alicja i Łukasz Wielebscy opowiadali, jak wychowywać dzieci poprzez cnoty kardynalne. Jak stosować je w praktyce. Roztropność-to umiejętność planowania czasu. Sprawiedliwość- nie wchodzić zbyt łatwo w rolę sędziego i policjanta. Jeśli młodsze płacze, to nie zawsze winne jest starsze. Dzieci same muszą nauczyć się rozwiązywania problemów. Umiarkowanie- poskramianie chęci posiadania i ulegania zachciankom. Autorytetem nie jest człowiek, który na wszystko pozwala, tylko ten, który wie, gdzie postawić granicę. Męstwo- uczenie odpowiedzialności, wdrażanie w obowiązki domowe. Wiara- życie sakramentalne, zachęcanie dziecka do spowiedzi, ale przede wszystkim dawanie świadectwa swoją osobą. Nadzieja-uczenie optymizmu przekonania, że nic nie dzieje się z przypadku, nawet jest pojawiają się trudności. Miłość- Bóg uczy nas miłości. Dzieci nas obserwują i odczuwają, czy między nami jest miłość. Dzięki temu mają poczucie bezpieczeństwa.
Spotkanie zakończyła dyskusja panelowa.
foto: Agnieszka Sadowska. Od lewej Janusz Wardak ks.Marek Dziewiecki red. Łukasz Glowacki, Maria Kowalska, Alicja i Łukasz Wielebscy