Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska - Konferencja Fundacji Żywioły

Czy w Twoim domu rośnie bohater?- tak zatytułowana została I Łódzka Konferencji Wychowawcza zorganizowana przez Fundację Żywioły, prowadzącą od trzech lat w Łodzi przedszkole, a wkrótce- podstawową szkołę męską i żeńską.

-Misją Fundacji jest wspieranie rodziców jako pierwszych i najważniejszych wychowawców swoich dzieci-mówi Marta Wawrzyniak, w-ce prezes i dyr. Przedszkola Żywioły. Konferencja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rodziców i zainteresowanie warsztatami wychowawczymi. Ukazujemy różnice w wychowaniu chłopca i dziewczynki. Stąd pomysł na utworzenie szkół męskich i żeńskich. Chłopcy zupełnie inaczej odbierają polecenia nauczyciela. Potrzebują konkretnego komunikatu, który dla dziewczynki może wydać się zbyt oschły w odbiorze. Poza tym potrzebują więcej ruchu, spożytkowania energii. Często mają większe kłopoty z koncentracją, dlatego powinni mieć częste przerwy na aktywność fizyczną, a nie słuchać krzywdzących opinii, że są niegrzeczni. Nie, są po prostu inaczej skonstruowani. Wykłady ukazują, jak towarzyszyć dzieciom w mądrym wzrastaniu w oparciu o wartości chrześcijańskie.
   
Pierwszym prelegentem był ks. dr Marek Dziewiecki, katecheta i rekolekcjonista, autor wielu książek o wychowaniu. Zwrócił uwagę na kilka aspektów w okazywaniu miłości dzieciom i sobie jako małżonkom wzajemnie. To: obecność, ofiarność i czułość. Miłość do najbliższej osoby musi odzwierciedlać miłość Boga do nas. Po pierwsze być bezwarunkowa. Kocha się za nic, nie za coś. Po drugie- nieodwołalnie. Nigdy nie wolno straszyć „odwołaniem” miłości. Bóg kocha przecież także grzeszników, chociaż ich napomina. Dlatego my też musimy mądrze kochać dzieci. Jeśli błądzą- upomnieć i pozwalać ponosić konsekwencje podejmowanych decyzji.

Na pytanie, jak dziś wychowywać chłopca „od urwisa do gentelmana” odpowiadał Janusz Wardak, dyr. szkoły i ojciec licznej gromadki. Dziś wychowanie chłopców nie jest łatwe. Często brak męskich wzorców osobowych i autorytetów, wszechobecne uzależniające media cyfrowe, nieradzenie sobie ze stresem. Prelegent zwrócił uwagę, że w naturze chłopców leży chęć rywalizacji i podejmowania ryzyka. Nie można ich w tym wciąż hamować. Szkoła tworzona głównie przez kobiety nie do końca daje im taką możliwość. Tymczasem powinni mieć dostosowane zajęcia dodatkowe, męskich nauczycieli, których z pewnością będą słuchać bardziej. Współczesny gentelman powinien być odpowiedzialny za siebie i innych, nawykły do ciężkiej pracy, być uczciwy, mieć nienaganne maniery, być dobrym chrześcijaninem i przyjacielem.

O tym, jakie są różnice w wychowaniu córki, mówiła Maria Kowalska. Dziewczynki zwracają uwagę na szczegóły. Bardzo nasiąkają klimatem panującym w domu. Trzeba je kształtować harmonijnie. Bardzo ważna jest dla niej akceptacja ojca. Poczucie, że jest mądra i ładna. Wyrabianie inteligencji emocjonalnej, którą kobieta ma w swej naturze, ukierunkowanie, żeby była wrażliwa na uczucia innych. Dziewczynki odbierają świat subiektywnie, ulegają emocjom i humorom, ale są opiekuńcze i przezorne.

Prelegenci Alicja i Łukasz Wielebscy opowiadali, jak wychowywać dzieci poprzez cnoty kardynalne. Jak stosować je w praktyce. Roztropność-to umiejętność planowania czasu.  Sprawiedliwość- nie wchodzić zbyt łatwo w rolę sędziego i policjanta. Jeśli młodsze płacze, to nie zawsze winne jest starsze. Dzieci same muszą nauczyć się rozwiązywania problemów.  Umiarkowanie- poskramianie chęci posiadania i ulegania zachciankom. Autorytetem nie jest człowiek, który na wszystko pozwala, tylko ten, który wie, gdzie postawić granicę. Męstwo- uczenie odpowiedzialności, wdrażanie w obowiązki domowe. Wiara- życie sakramentalne, zachęcanie dziecka do spowiedzi, ale przede wszystkim dawanie świadectwa swoją osobą. Nadzieja-uczenie optymizmu przekonania, że nic nie dzieje się z przypadku, nawet jest pojawiają się trudności. Miłość- Bóg uczy nas miłości. Dzieci nas obserwują i odczuwają, czy między nami jest miłość. Dzięki temu mają poczucie bezpieczeństwa.
Spotkanie zakończyła dyskusja panelowa.


foto: Agnieszka Sadowska. Od lewej Janusz Wardak ks.Marek Dziewiecki red. Łukasz Glowacki, Maria Kowalska, Alicja i Łukasz Wielebscy

Copyright © 2017. All Rights Reserved.