Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Roman Piwowarczyk-Niezwykła historia groszków eucharystycznych.

Niecodzienną historię groszków eucharystycznych miałem okazję usłyszeć po raz pierwszy w jednej z bretońskich parafii Lannion, w roku 2006, gdzie jako kapłan pomagałem w pracach duszpasterskich.

Wyróżniająca się pobożnością i zaangażowaniem Pani Marie Therese Lanchec, opowiedziała mi ją z dużym zaangażowaniem emocjonalnym.
Otóż działo się to w czasie trwania Rewolucji Francuskiej w jednej z małych alzackich parafii. Jako wiadomo w tym bardzo trudnym dla Kościoła Katolickiego okresie, wprowadzono wiele zakazów, w tym zakaz przechowywania Konsekrowanych Hostii we wszystkich kościołach. Jednakże proboszcz wspomnianej parafii, której nazwy niestety nie udało nam się do tej pory odnaleźć, postanowił być „nieposłusznym”, i mimo grożącej kary mu śmierci czy spalenia kościoła, nie usunął Pana Jezusa z tabernakulum. Pewnego dnia dowiedziawszy się, że będzie u niego kontrola, zaniepokojony, postanowił ukryć monstrancję z Panem Jezusem w szczególnym, niepozornym, zasugerowanym przez jego Gospodynią miejscu: jej przydomowym ogródku. Dokładnie mówiąc, została ona ukryta w grządkach na których rósł groszek o białych nasionach. Następnego dnia przedstawiciele władzy republikańskiej rzeczywiście sprawdzili dokładnie Kościół lecz nic niewłaściwego nie znaleźli. Po kontroli Pan Jezus „powrócił’ na swoje, właściwe Mu miejsce i wydawać by się mogło, że na tym historia szczęśliwie się zakończyła. Gdy tymczasem, jesienią gospodyni zauważa rzecz która wprawiła ją w zdziwienie. Otwierając strąki groszków, dostrzegła, że na każdym nasieniu pojawiła się w tym samym miejscu podobizna wspomnianej monstrancji. Tym szczególnym miejscem jest biała plamka która pozostaje zwykle na każdym groszku jako punkt w którym łączy się on ze swoim strąkiem i która po tej cudownej „modyfikacji” zaczęła symbolizować hostię monstrancji.
Gospodyni postanawia zanieść z pośpiechem kilka takich nasion do proboszcza który bez wahania stwierdza, że jest co cudowna rekompensata ze strony Boga za ich odwagę. Twierdząc to ma z resztą w pamięci niedawno zaistniały inny cud eucharystyczny z Faverney en Comté, opisany przez M.F. Boussang w artykule „Zadziwiające groszki”, gdzie cały kościół spłonął a hostie pozostały nienaruszone.
Cudowna historia tych groszków, nazwanych spontanicznie eucharystycznych, szybko się rozniosła po okolicy, zwłaszcza, że jak się okazało, po zasianiu ich na wiosnę, otrzymano nasiona z takimi samymi śladami a więc tajemniczo genetycznie utrwalonymi. Trwa ona po dziś dzień a kilka groszków otrzymanych pięć lat temu we Bretanii, zostało rozmnożonych w ogródku mojej mamy i zaczynają być coraz bardziej znane także w Polsce.
Ps. Osoby zainteresowane tą historią, które zechciałyby zasiać w swoim ogródku kilka takich niecodziennych nasion, mogą je darmowo otrzymać pisząc na następujący adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ks. dr Roman Piwowarczyk

Historię tą opowiedział ksiądz Roman na spotkaniu opłatkowym OŁ KSD 9 stycznia br. Każdy z chętnych uczestników został obdarowany owymi niezwykłymi groszkami. Zatem do wiosny!
kn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.