Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz B. Bednarek: Najstarsze chrzcielnice Polski. Wystawa planszowo-fotograficzna

W dniach od 23 lutego 2018 do 6 kwietnia 2018 roku w Galerii Sztuki Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu odbyła się edukacyjna wystawa planszowo-fotograficzna zatytułowana  „Chrzcielnice Polski 968-2018” , zorganizowana z okazji Jubileuszu 1050-lecia  przybycia do Polski biskupa misyjnego Jordana i utworzenia w Poznaniu  pierwszego katolickiego biskupstwa dla kraju Polan.

Ta ciekawa ekspozycja oprócz swojego waloru artystycznego  posiada także wyjątkowy walor edukacyjny ponieważ  na siedmiu planszach  opisano w ciekawej popularno-naukowej formie początki historii Polski i jej chrystianizacji, postać samego biskupa Jordana, historyczne postacie  naszych pierwszych władców oraz kolebki naszej   narodowej historii, czyli   Ostrów Lednicki,  Poznań   i Gniezno,  gdzie odbył się w latach 70-tych X wieku rzeczywisty chrzest państwa Mieszka. Na 30 dużych, kolorowych fotogramach zaprezentowano natomiast  najstarsze romańskie zabytki Polski oraz neogotycki zgierski kościół p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który już w XIII wieku stał się pierwszą parafią dla tego miasta. Autorem plansz i zdjęć obiektów romańskich jest  Grzegorz B. Bednarek, a lokalnych zabytków w postaci zgierskiego kościoła i archikolegiaty w Tumie  Karol Maśliński, kierownik Parku Kulturowego Miasto Tkaczy w Zgierzu.

Organizatorami i sponsorami ekspozycji były władze miasta Zgierza,  łódzka   firma  Laser Print a partnerami Muzeum Miasta Zgierza i Fundacja Ochrony Mebli Zabytkowych i Dziedzictwa Kultury w Polsce D.O.M.

W najbliższych tygodniach wystawa ta w poszerzonej formie zostanie zaprezentowana w Wilamowie należącym do Gminy Uniejów, gdzie w neogotyckim kościele p.w. św. Wojciecha i św. Stanisława Patronów Polski  znajduje się jedna z najwartościowszych  romańskich chrzcielnic na całej Ziemi Łódzkiej. Kolejne edycje ekspozycji planowane są w Uniejowie, Strońsku, Piotrkowie Trybunalskim  i Radomsku. Zakończenie cyklu  planowane jest natomiast w Gnieznie, które jest uważane za pierwszą, legendarną stolicę Polski. Wystawie towarzyszy prezentacja bibliofilskiej serii wydawniczej zatytułowanej „Moja parafia chrzcielna” opracowanej przez firmę Laser Print z Łodzi, która prezentuje najstarsze i najwartościowsze kościoły w Polsce.  


Copyright © 2017. All Rights Reserved.