Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Grzegorz Bednarek - Sanktuarium p.w. św. Bogumiła. Dobrów nad Wartą. Parafia p.w. Świętej Trójcy. Diecezja Włocławska

Jednym   z  mało znanych, ale bardzo ważnych  historycznych miejsc związanych  z chrystianizacją naszej Ojczyzny  i  początkami państwa polskiego  jest niewielka miejscowość Dobrów leżąca nad rzeką Wartą niedaleko Koła. Związana jest  ona bowiem

z jednym z pierwszych lokalnych, polskich świętych, bł. Bogumiłem, który obok św. Wojciecha, Pięciu  Braci   Męczenników, św. Brunona z Kwerfurtu i św. Ottona z Bambergu, w czasach panowania królewskiej monarchii Piastów kładł chrystianizacyjne  podwaliny zarówno pod fundamenty państwa polskiego, jak i naszej ponad już tysiącletniej wiary katolickiej.  

 W dniu 10 czerwca każdego roku w Dobrowie odbywa się lokalny odpust   poświęcony    pamięci  błogosławionego   eremity,   na który z okolicznych wiosek i miast zjeżdżają liczni wierni i choć z  pozoru   mogłoby  się wydawać,  że  ta maleńka dziś wioska leżąca w miejscu, gdzie rzeki Ner i Teleszyna wpadają do rzeki Warty, nie ma żadnego większego pielgrzymkowego lub turystycznego znaczenia to ci, którzy odwiedzą Dobrów zrozumieją zarówno historyczną, jak i duchową siłę oddziaływania tego wyjątkowego  miejsca.

Tutaj bowiem przed ośmiuset laty  na  jednej z rzecznych wysepek  po zrzeczeniu się dobrowolnie funkcji arcybiskupa   gnieźnieńskiego,   pochodzący z wielkopolskiego, szlacheckiego rodu Leszczyców bł. Bogumił zamieszkał w  swojej  pustelni stając się samotnym mnichem-eremitą.  Z czasem, po jego śmierci miejsce to zaczęły nawiedzać pielgrzymki, odnotowano tu pierwsze cudowne wydarzenia i już od średniowiecza dawną pustelnię bł. Bogumiła miejscowa   ludność    uznała   za swe lokalne, cudowne sanktuarium z własnym świętym i jego relikwiami. W roku 1668 przeniesiono  je  decyzją Arcybiskupa Gnieźnieńskiego  do kolegiaty w Uniejowie, gdzie znajdowały się przez ponad trzysta lat.  Do dzis w kolegiacie uniejowskiej p.w. NMP i św. Floriana znajduje się imponujący spiżowy   sarkofag     błogosławionego Bogumiła,  który  jest     jednym z najwartościowszych zabytków  w całym regionie środkowego Nadwarcia.  

Historia   samego   Dobrowa   sięga końca XII wieku i związana jest z fundacjami, jakie jeszcze za swej kadencji jako arcybiskup gnieźnieński,  bł. Bogumił   poczynił    na rzecz     zakonu cystersów  w   celu wsparcia ich misji chrystianizacyjnych  w Prusach.

 Pierwszy kościół parafialny powstał w Dobrowie z fundacji Bogumiła  w  jego  rodowych dobrach  w   drugiej połowie XII wieku i był zapewne  niewielką drewnianą świątynią, która przetrwała tu do roku 1661, kiedy niestety spłonęła. Po tym tragicznym wydarzeniu wzniesiono   tu    prowizoryczną   kaplicę,   a   obecny   wybudowany    w     stylu    barokowym   z   cegły  kościół  powstał   z inicjatywy tutejszego proboszcza  ks. Pawła Rossowskiego w 1798 roku. Pod koniec XIX wieku  w   celu  powiększenia   świątyni  dobudowano  prezbiterium   z   kaplicą   bł. Bogumiła,   zakrystię    oraz   obszerną  kruchtę.   Kościół   otoczony  jest   murem i położony jest malowniczo kilkadziesiąt metrów od płynącej obok rzeki Warty. Przed świątynią znajduje się też współczesna rzeźba bł. Bogumiła. We wnętrzu najstarszymi zabytkami są gotycka chrzcielnica oraz drewniana XIV-wieczna     rzeźba-relikwiarz,    przedstawiająca,   błogosławionego Bogumiła z insygniami biskupimi, czyli pastorałem i mitrą.  Znajduje się  tu   także   barokowy    obraz  z 1660 roku przedstawiający sceny z życia błogosławionego pustelnika. Ołtarze pochodzą z doby klasycyzmu. Najcenniejszym jednak precjozum tutejszego sanktuarium jest wykonana w roku 1663 cynowa, relikwiarzowa trumienka z doczesnymi szczątkami bł. Bogumiła.

 Kościół  p.w. Świętej Trójcy   nie   jest   jednak   jedyną   świątynią w Dobrowie. Drugą z nich jest bowiem  drewniana kaplica na „Na puszczy” lub też ”Na pustkowiu” jak mówią mieszkańcy, wzniesiona kilkaset metrów od wioski wśród       rozlewisk     Warty  i  Teleszyny. Świątynię  wybudowano  w  roku 1788, o czym możemy się dowiedzieć z napisu na jego belce tęczowej. W jej wnętrzu   znajdują   się    dwa   barokowe    ołtarze,   figury  św. Piotra i Pawła,  rzeźba bł. Bogumiła oraz jego kamienny sarkofag wykonany pod koniec XVIII wieku przez Antoniego Kurzawę.   
 
W roku 2006  ordynariusz włocławski Jego Ekscelencja  ks. biskup Stanisław  Mering  ustanowił  oficjalnym   dekretem    świątynię w Dobrowie jako diecezjalne sanktuarium bł. Bogumiła Leszczyca, patrona miasta Koła i Diecezji  Włocławskiej. Jest on także patronem archidiecezji poznańskiej, wrocławskiej i gdańskiej.

Relikwie błogosławionego znajdują się dziś w kościołach w  Dobrowie, Uniejowie, Kole, Gnieźnie i w Rzymie. W ikonografii przedstawiany jest jako biskup trzymający pastorał i rybę, symbol  chrześcijaństwa.

                                                                              ***

Wszelkie prawa autorskie i wydawnicze zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju reprodukowanie tekstów i zdjęć oraz tytułu serii bez pisemnej zgody autora i wydawcy jest traktowane jako naruszenie praw autorskich łącznie z konsekwencjami prawnymi przewidzianymi w  Ustawie  o    prawie   autorskim i prawach pokrewnych / Dz. U. nr 24 z 23.02. 1994 r. poz.8/

Pomysł, opracowanie, tekst, zdjęcia: copyright G.B. Bednarek, 2018

Copyright © 2017. All Rights Reserved.