Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Władysław Trzaska – Korowajczyk: Modlna i Sokolniki na szlaku bojów legionowych

Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin od kilku lat organizuje dla swoich członków wycieczki po miejscach bojów Legionów. W 2017 zawitano do miejscowości Modlna koło Ozorkowa.

W Modlnej i w pobliskich Sokolnikach od 27 do 29 października 1914 1 szwadron kawalerii Legionów pod dowództwem rotmistrza Władysława Beliny - Prażmowskiego stoczył potyczkę spotkaniową z oddziałem rosyjskim. Szwadron  Kawalerzystów Beliny liczył 120 ułanów i po tych potyczkach, bez większych strat, udał się na dalsze boje.

W czasie wycieczki Związku Legionistów w 2017 rozmawiano z wójtem gminy Ozorków Tomaszem Komorowskim i miejscowymi samorządowcami. Członkowie wycieczki Związku Legionistów zaproponowaliby te potyczki ułanów Beliny uczcić tablicą pamiątkową. Do projektu zapalił się wójt gminy Ozorków p. Tomasz Komorowski, a z czasem poparł go miejscowy proboszcz ks. Piotr Bratek. Postanowiono tablicę umieścić na ścianie kościoła w Modlnej.  

Kosciół w Modlnej tradycjami sięga początku XV wieku. Fundatorami pierwszego kościoła była rodzina Modlińskich. Przez wieki kościół ulegał dewastacjom i  przebudowom. Obecna budowla pochodzi z połowy XIX w., jest budowlą zabytkową, pod nadzorem konserwatora.

Ks. Piotr Bratek poświęcił wiele trudu by uzyskać zezwolenie na umieszczenie tablicy na frontonie modrzewiowego kościoła. Udało się. Resztę dokonali samorządowcy z wójtem gminy Ozorków Tomaszem Komorowskim na czele, Przede wszystkim sfinansowano tę pamiątkę.

30 września 2018 odbyło się uroczyste poświęcenie tablicy.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą odprawioną przez proboszcza ks. Piotra Bratka.  Ks. proboszcz wygłosił piękną homilię, w duchu patriotycznym, poświęconą temu historycznemu wydarzeniu. Oczywiście tamten bój nie miał większego znaczenia w tamtej wojnie. Ale dla Modlnej i Sokolni miał wymiar historyczny.

Po Mszy ks. proboszcz Piotr Bratek i wójt Tomasz Komorowski, wraz z innymi samorządowcami dokonali odsłonieńcia tablicy a następnie ks. proboszcz ją poświęcił.

Inskrypcja opisuje w skrócie dzieje tej potyczki 1 szwadronu kawalerii rtm. Władysława Beliny - Prażmowskiego z wojskiem rosyjskim.
Uroczystości uhonorowano trzema strażackimi  pocztami sztandarowymi   i orkiestrą OSP .

Po uroczystościach zaproszono wszystkich na poczęstunek w miejscowej Remizie. Potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie miejscowy zespół artystyczny dał koncert piosenek wojskowych.

Władysław Trzaska - Korowajczyk

Copyright © 2017. All Rights Reserved.