Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agata Chudzia: Quo Vadis Twórco?

16 marca 2019 miał miejsce Dzień Katolickich Twórców i Artystów, który odbył się po raz pierwszy w Łodzi. To kolejny cykl realizowanych w całej Polsce spotkań p.t. „Quo Vadis Twórco?” Głównym organizatorem  tej inicjatywy jest Goodstage, współorganizatorem  Vera Icon a patronat medialny obiecało Radio Niepokalanów.

Miejscem gościnnym tej konferencji  była Sala Teatralna u ojców jezuitów  wraz z o. superiorem Remigiuszem Recławem, który rozpoczął spotkanie modlitwą i pytaniem przewodnim sesji „Quo vadis twórco? Tematem wiodącym konferencji było  jakże ważne miejsce artysty we współczesnym świecie kultury  tj. tożsamości katolickiego twórcy.

Całe spotkanie prowadziła dziennikarka TVP 1 Dorota Łosiewicz a przewidziani  prelegenci poruszali zagadnienia: Kim jestem jako Twórca? Czego pragnę w swojej twórczości? Oraz Czego pragniesz ode mnie Panie?  
Zaproszeni artyści reprezentowali  różne dziedziny sztuki : muzykę, film, projekty, malarstwo, na budynkach, tzw. murale.

Tomasz Budzyński z zespołu rockowego Armia opowiadał z pasją o swojej muzycznej twórczości, o malarstwie, przyrodzie, naturze, w obecności której zmienia się serce człowieka. Odbiorca pod wpływem sztuki chce się wzruszać, przeżywać piękno obrazu, dźwięku, czy tekstu i wcale nie potrzebuje komentarzy, ani wyjaśnień, bo trafia prosto do serca, a celem sztuki jest dawanie odbiorcy miłości, relacjonował wokalista.

Piotr Chomicki natomiast zajmuje się ewangelizacyjnymi projektami filmowymi i muzycznymi. Po swoim nawróceniu staje się  producentem, menagerem wspierającym katolickich twórców. Poprzez swoje produkcje trafia do szeregu odbiorców z przesłaniem o Bogu .Jest pomysłodawcą i założycielem portalu  www. katolik wspiera.pl

Paulina Nawrot natomiast to  projektantka, artystka wizualna, ilustratorka i liderka wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon. Opowiadała o swoich muralach i ich tematyce na  łódzkich kamienicach, o osobistych przemianach, nawróceniu i związanych z tym projektami.

Po części konferencyjnej  nastąpiła godzina świadectw innych zaproszonych twórców. Wśród nich byli tancerze, projektanci, dziennikarze. Poruszali oni serca odbiorców do refleksji oraz odpowiedzialności za swoje działania. Zachęcali do łączenia się w działaniach na rzecz kultury z wartościami oraz dawania świadectwa wiary poprzez swoje życie i  twórczość.

W części uwielbienia nastąpiła Eucharystia sprawowana przez o. Remigiusza Recława w intencji artystów twórców.

W ostatnim etapie spotkania artystów, miał miejsce wieczór uwielbienia z zespołem” Niebo jest tu”, gdzie  w obecności Najświętszego Sakramentu, twórcy  mogli zawierzyć Panu Bogu  swoją misję artystyczną, a także zadać sobie pytanie: Dokąd chcesz mnie prowadzić Panie?

To jakże cenne spotkanie gościło twórców z Łodzi, a także spoza jej granic, także z  Warszawy czy Krakowa. Podczas sesji był także czas na cenne spotkania i rozmowy  a także i  wymianę kontaktów i doświadczeń .
Zorganizowana sesja miała na celu zintegrować  twórców, ale przede wszystkim podziękować Panu Bogu za talenty i uwielbić go.

Organizatorzy postawili też kolejne cele: zachęcić do głoszenia Ewangelii swoją twórczością ,poruszyć serca i umysły twórców do refleksji i odpowiedzialności za działania twórcze, zaprosić do wspierania i organizowania kolejnych wydarzeń kultury dla środowiska, gdyż, jak mówił wokalista Armii piękno zmienia świat, a nade wszystko serce człowieka.
Kończąc tą sesję, pójdźmy  za myślą papieża Franciszka: „Nie ma rozwoju świata, bez rozwoju człowieka, ani rozwoju człowieka bez rozwoju kultury. Kultura stanowi klucz do naszego człowieczeństwa i  jest w nią wpisana „.

Tak więc drodzy artyści, twórcy kultury oraz odbiorcy, rozwijamy człowieka, rozwijamy kulturę a przez to i jego człowieczeństwo a co za tym idzie tworzymy dobry i piękny świat z wartościami, jaki powierzył nam sam Stwórca.

Agata Chudzia

Copyright © 2017. All Rights Reserved.