Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Władysław Trzaska - Korowajczyk: 75 lat Brygady Świętokrzyskiej

11 sierpnia 2019 W Warszawie odbyły się uroczystości związane z 75 Rocznicą  powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Współorganizatorami uroczystości byli Urząd ds. Kombatantów i  Osób Represjonowanych oraz  Zarząd Główny Związku Żołnierzy  Narodowych Sił Zbrojnych. Impreza odbyła się pod Patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. Na Rocznicę przyjechało 

z całej Polski i z zagranicy 500 osób  b. żołnierzy NZS, ich rodzin  oraz sympatyków tych formacji. W  Stolicy zjawiło się trzech bohaterskich  żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej por. Henryk Atemborski, mjr Stanisław Turski, mjr bogdan Eupich  

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w  Katedrze Polowej WP. Nabożeństwo odbywało się z pełnym ceremoniałem wojskowym, w asyście Pocztów Sztandarowych. W  homilii ksiądz celebrujący Mszę bardzo niewiele słów poświęcił Narodowym Siłom Zbrojnym.   

Po Mszy uczestników przewieziono autokarami na Pl. Marszałka Józefa  Piłsudskiego. Tutaj odbyła się druga część rocznicowych uroczystości, z udziałem Kompanii Honorowej i Reprezentacyjnej Orkiestry WP. Uroczystość zaszczycili :   wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, prezes IPN dr  Jarosław Szarek, sędzia Bogusław Nizieński przewodniczący Rady Kombatantów, premiera reprezentował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, i  co jest rzeczą oczywistą Jan Józef Kasprzyk  Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych jako współorganizator uroczystości.

 Programowe przemówienie wygłosił minister Jan Józef Kasprzyk. Podkreślił wielkie zasługi bojowe Brygady Świętokrzyskiej w walce z Niemcami.  Brygada, tak jak całe NSZ uważała , że Polska ma dwóch wrogów Rosję Sowiecką i  Niemcy.  Jako zdradę uważano zawieranie   wszelkich układów z obu okupantami.  W  czasie działań bojowych niszczono niemieckie jednostki bojowe,  agenturę komunistyczną, sowieckich spadochroniarzy,  likwidowano bandy rabunkowe , często mające związki z Armią Ludową.  

 Propaganda komunistyczna w  ohydny sposób   przekazywała stek kłamstw  o samej Brygadzie i NSZ. Traktowano  żołnierzy BŚ  jako zbrodniarzy,  zdrajców kolaborujących z Niemcami." Wykazywano" współpracę Brygady z Gestapo i SS, którym przekazywano ALAL- owców, w  rzeczywistości formację mającą za zadanie  zniewolenie Polaków.

O antysemityzmie w   Brygadzie trudno jest mówić, skoro w jej szeregach było wielu Polaków żydowskiego pochodzenia, a naczelnym lekarzem Brygady  był Żyd

Komunistyczna propaganda przypisywała Brygadzie Świętokrzyskiej nie tylko antysemityzm, nie tylko wyimaginowane czyny zbrodnicze, ale i kolaborowanie z Niemcami. Niestety tę narację podtrzymują obecnie  niektóre media,  środowiska lewacko - liberalne, post i kryptokomuniści, a   nawet politycy różnych opcji. Ignorancja, a  może polityczna  poprawność europejska!     Propaganda antynarodowa dalej jest żywa..

Minister przytoczył jeden dosyć charakterystyczny fakt.

5  maja 1945  Brygada Świętokrzyska odbiła niemiecki obóz koncentracyjny w Holiszowie w Czechach, w pobliżu Pragi. W  ostatniej chwili uratowano przed śmiercią tysiąc więźniarek, w tym trzysta Żydówek. Baraki były oblane benzyną  i gdyby nie żołnierze Brygady Świętokrzyskiejbudynki   Niemcy by spalili wraz z zaryglowanymi więźniarkami.  Po wojnie sąd francuski oskarżył dowódzcę Brygady  płk. Antoniego Szackiego o kolaborację z Niemcami.  Głos uratowanych Żydówek zadecydował o uniewinnieniu "Bohuna "  od zarzutu kolaboracji. Służby specjalne ZSRS przez lata próbowały zlikwidować "Bohuna ", na szczęście udało  mu się uratować życie.

W  dalszym ciągu uroczystości  zasłużonym żołnierzom NSZ i  ludziom, którzy przyczyniają się do walki o prawdę historyczną, przyznano wiele najwyższych Odznaczeń.

Wieńce i kwiaty składali: delegacja kombatantóww, imieniu Marszałka Sejmu Elżbiety Witek Małgorzata Gosiewska, w imieniu premiera wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, Jan Józef Kasprzyk z sędzią Bogusławem Nizieńskim, Związek NSZ oraz wiele innych organizacji społecznych i kombatanckich.

Uroczystość zakończono Hymnem WP "Legiony "

Następnie uczestników autokarami przewieziono do siedziby MON przy ul. Żwirki i Wigury. Budynek ten cieszy się złą sławą.  Z  tych pomieszczeń wojciech Jaruzelski ogłosił wojnę przeciw narodowi polskiemu i kierował terrorem stanu wojennego.

Dalsze Obrady prowadził przewodniczący Związku NSZ Karol Wołek.Osoby zasłużone dla Związku NSZ i ruchu narodowego zostały wyróżnione wysokimi odznaczeniami.

 Bardzo interesującą prelekcję wygłosił dr Leszek Żebrowski. Cytując dziesiątki dokumentów, udowodnił jakimi najohydniejszymi kłamstwami , obrzucano Narodowe Siły Zbrojne  i Brygadę Świętokrzyską. Taka propaganda rozpoczęła się od samego początku zainstalowania w Polsce sowieckiej agentury Bieruta, Bermana, Moczara.  NSZ identycznie traktowały okupantów rosyjskiego i niemieckiego,  a  zdrajców traktowano w jedyny sposób, na jaki zasługiwali. NSZ były formacjami najbardziej znienawidzonymi przez komunistów, a żołnierze zwykle otrzymywali najwyższe wyroki. Niestety ta zakłamana propaganda funkcjonuje również w niektórych mediach i   antypolskich  środowiskach III RP,No cóż propaganda komunistyczna jest dalej aktywna.

Brygada Świętokrzyska powstała 11 sierpnia 1944 z  połączenia dwóch pułków NSZ 202 kieleckiego i  204 sandomierskiego. Dowódcą został ppłk. Antoni Szacki ps. "Bohun ".  Z upływem czasu do zgrupowania dołączały się mniejsze jednostki NSZ, czasem AK-owcy, a nawet były przypadki , że i AL - owcy zasilali szeregi Brygady. W grudniu 1944 stan osobowy to 850 żołnierzy, by w szczytowej fazie, kiedy połączono się z 3 Armią Amerykańską Brygada liczyła prawie półtora tysiąca żołnierzy.

Kontynuując działania bojowe swoich poprzedników toczono ciężkie boje z jednostkami niemieckimi. Wykonywano działania dywersyjne. Likwidowano bandy rabunkowe, napadające na dwory ziemiańskie i bogatszych chłopów. Dochodziło do utarczek zbrojnych z oddziałami AL, zwykle zwycięskich.  Zdarzały się przypadki, że żołnierze takich jednostek deklarowali wstąpienie do Brygady.  Niewątpliwie musiało dochodzić do utarczek z Brygadą "Grunwald ".

 Została ona zorganizowana na Wołyniu z skomunizowanych Polaków i przerzucona samolotami na Sandomierszczyznę.  Liczyła stu ludzi i działała według sowieckich rozkazów, przygotowujących teren pod przyszłą okupację sowiecką. Na wiosnę 1945 została przerzucona na Lubelszczyznę gdzie skierowano ją do walki z z polskimi partyzantami NSZ AK, WiN. Zapewne wchodziła w skład KBW.

Zbliżała się nieuchronna konfrontacja Brygady  z Armią Czerwoną i NKWD. "Bohun " doskonale wiedział o skutkach takiej sytuacji. Żołnierze byliby rozstrzelani lub zesłani do rosyjskich łagrów Ppłk. Antoni  Szacki podjął decyzję wycofania się na zachód i połączenia z 3 Armią Amerykańską gen. Georga Pattona. Liczono się z wybuchem   trzeciej  wojną,która była   szansą  udziału w  walce z Rosją sowiecką. Wycofując się na zachód uwolniono obóz w Holiszowie, o którym była już mowa.

Brygada Świętokrzyska miała dużo szczęścia, że natrafiła na gen. Pattona, dowódca 3Armii miał duży sentyment do Polaków.  Wydał rozkaz pozwalający by żołnierze Brygady na swoich mundurach nosili odznakę Armii Amerykańskiej.  Utworzył z nich kompanie wartownicze, służba w nich zabezpieczała przed oddanie żołnierzy  Rosjanom. Gdyby natrafiono na innego dowódcę alianckiego,  to by się skończyło podobnie jak z Kozakami opisywanymi przez Józefa Mackiewicza w "Kontrze ", zostali by odesłani do Rosji na zagładę.

W  podobnej sytuacji jak Brygada Świętokrzyska, na Kresach  znalazła się 5 Brygada Wileńska AK "Łupaszki " i  Zgrupowanie w Puszczy Nalibodzkiej Adolfa Pilcha "Góra, Dolina ", dowódcy  odmówili jakiejkolwiek współpracy z Sowietami. Szczególnie ci ostatni , cofając się na zachód  równolegle do oddziałów niemieckich , przeszli całym Zgrupowaniem prawie tysiąc żołnierzy , z Naliboków do Kampinosu sześćset kilometrów!  Wzięli , okupione ogromnymi stratami, udział w  Powstaniu Warszawskim, a  resztki Zgrupowania dotarły do Brygady Świętokrzyskiej. Historia obu tych Zgrupowań potwierdza słuszność polityki NSZ, że wszelkie układy z Sowietami prowadzą do klęski.  A  kto wie czy "Bohun"  nie skorzystał w  czasie przemarszu na zachód, z doświadczeń "Góry, Doliny? "


Władysław Trzaska - Korowajczyk

Copyright © 2017. All Rights Reserved.