Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Krzysztof Nagrodzki-Osoba niewierząca

Słucham gorącej dyskusji w otwartym studiu TVP, w której pada – kolejny raz uporczywie i ekspresyjnie z ust jakiegoś młodego lewaka: „Jestem osobą niewierząca!”
(Nieraz wyjaśniałem, że pojęcie „lewak” nie jest tożsame z „lewicowiec”. Przynajmniej ja tak tego nie łączę. Mimo usilnych nieraz starań dziwnych osobników, do zawieszania sobie takich wizytówek na młodych piersiach.) Ale ad rem

– „jestem osobą niewierzącą” ma dać jakieś swoiste alibi? Usprawiedliwienie dla braku wiedzy? Braku przemyśleń? Braku zastanowienia skąd się wziąłem?
- Nie, nie chodzi o osobisty rodowód – nawet daleko sięgający w lata, ale o najgłębiej penetrujące pytanie skąd życie?
-Skąd nasz ludzki rodowód?...
- Skąd zasiew życia?...
- Z ewolucji? A ewolucja? Z głębi kosmosu? A kosmos?...

Zatem to nie sprawa „wiary” czy „niewiary” -  to problem wiedzy – dużej, małej, maciupkiej- aż po –pardon – głupotę, czy – łagodniej słabomyślność.

A co do owego młodzieńca – zresztą nie tylko jego poziomu umysłowego – to musi nurtować zagadka: Jak to jest, iż ludzie w pewnym wieku, nadal są uwikłani w ową słabomyślność? Niezależnie od tematu.

A przecież zadaniem, obowiązkiem każdego homo sapiens – z definicji „człowieka myślącego” - musi być właśnie myślenie, analiza, synteza – mimo trudu – dla niektórych wielkiego trudu- który jest z tym związany.

Chyba…Chyba, że to jest – a powtarzam owe podejrzenie kolejny raz – perfidne ustawka prawicy, dla ośmieszania lewego przeciwnika. Wtedy należałoby podziwiać owe młode kadry gotowe dawać twarz, a nawet gębę w sprawie – pro publico bono. Swoiście pojętego bono…

 
Publ.: http://krzysztofnagrodzki.pl (od 20.9.19)
https://www.ksd.media.pl (od 21.9.19)

Copyright © 2017. All Rights Reserved.