Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

50. Rocznica śmierci Sługi Bożego Anzelma Gądka OCD

15 października 1969 r. około godz. 15.00 zmarł w opinii świętości Sługa Boży Ojciec Anzelm Gądek OCD, założyciel Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Miejscem przeżywania 50 rocznicy Jego śmierci był kościół Ojców Karmelitów Bosych w Łodzi przy ul. Liściastej 9.

Uroczystość rozpoczęła projekcja multimedialna, bogato dokumentująca fotografiami ostatnie lata życia, pogrzeb Sługi Bożego, a także świadectwa Sióstr Karmelitanek, które Ojca Anzelma spotkały na drogach swojego życia.    

Przed Mszą świętą w kruchcie kościoła, gdzie spoczywają doczesne szczątki Ojca,
ks. bp Ireneusz Pękalski odmówił modlitwę o dar beatyfikacji.

– O Boskie Dziecię Jezus spraw, aby Ojciec Anzelm, który stał się głosicielem prawdy o Twoim Dziecięctwie i całym życiem Ciebie miłował, był wyniesiony na ołtarze, przyczyniał się do pogłębienia naszej wiary i prowadził wszystkich do świętości i zbawienia. Który żyjesz i królujesz, na wieki wieków. Amen.  

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski, a koncelebrowali m.in.: o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD - Konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, o. Prowincjał dr Jan Malicki OCD – przełożony Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych, ks. prałat Paweł Sukiennik, proboszcz rodzinnej parafii Sługi Bożego pw. Wniebowzięcia NMP z Niegowici, ks. Paweł Świrad – Dyrektor Domu Księży Emerytów w Łodzi, o. Tobiasz Zarzycki OCD – przełożony wspólnoty Karmelitów Bosych w Warszawie, o. Marian Stankiewicz OCD – przełożony wspólnoty Domu prowincjalnego Karmelitów Bosych w Warszawie, o. Kazimierz Kubacki SJ.

List od Ojca Generała Zakonu, o Saverio Cannistrá – odczytał o. Prowincjał dr Jan Malicki OCD.

Homilię wygłosił ks. bp Ireneusz Pękalski, który powiedział  – Droga świętości to droga dla każdego z nas, bo i Maryja pamiętała te słowa Starego Testamentu: świętymi bądźcie! Ojciec Anzelm te słowa i słowa Jezusa: bądźcie doskonałymi – wziął na serio, bo nie chciał byle jak przeżyć tej doczesności – którą dał mu Pan Bóg jako drogę do domu Ojca. Ojciec umierał w opinii świętości. Teraz tylko następny krok, by ta świętość została potwierdzona przez Kościół!

 Z wielkim wzruszeniem Kaznodzieja wspominał – …byłem obecny przy ekshumacji o. Anzelma na cmentarzu na Radogoszczu, a potem świadkiem drugiego pogrzebu do kościoła Ojców i umieszczenia trumny w kruchcie karmelitańskiej świątyni.
    
W uroczystej liturgii uczestniczyli: członkowie rodziny z różnych stron Polski, Chór Parafialny im. ks. Adama Ziemby z Niegowici pod dyr. s. Natany Szaro CSCIJ, przełożone prowincjalne wraz z siostrami z trzech prowincji Zgromadzenia: s. Klemensa Zając z Wrocławia, s. Arnolda Dulak z Krakowa-Balic, s. Marcina Chrobak z Łodzi, delegacja dzieci z czterech szkół podstawowych – laureatów tegorocznego Turnieju wiedzy o Słudze Bożym o. Anzelmie Gądku, delegacja kleryków z Wyższego Seminarium Karmelitów Bosych w Poznaniu, a także Ojcowie ze wspólnoty łódzkiego klasztoru, której przewodzi o. przeor Piotr Bajorek OCD.
    
Podziękowanie ks. bp Ireneuszowi Pękalskiemu za sprawowaną Mszę świętą złożyły Matka Błażeja Stefańska, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus oraz s. Konrada Dubel, postulator.

Po Mszy św. zgromadzeni w świątyni zostali zaproszeni do Domu Prowincjalnego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy ul. Złocieniowej 38, gdzie mieści się muzeum Sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD. Zgromadzone w muzeum eksponaty są autentycznymi pamiątkami związanymi z Jego życiem i działalnością. Dzięki środkom multimedialnym można obejrzeć filmy dokumentalne oraz posłuchać konferencji głoszonych przez Ojca.     
    
Zwiedzanie muzeum jest możliwe każdego dnia, po uprzednim zgłoszeniu do Postulacji lub klasztoru Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, tel. 42 659 21 77.

 

 


Grób SB o. Anzelma

 


Matka Błażeja Stefańska i s. Konrada Dubel

 

Muzeum o. Anzelma

 

Msza św.

 

Tekst:  Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.