Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Kiedy będziemy obchodzić liturgiczne wspomnienie błogosławionego Stefana kard. Wyszyńskiego Prymasa Polski ?

•Zbliża się uroczystość beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kard. S. Wyszyńskiego.
W wielu środowiskach kościelnych podejmowany jest namysł nad tym, kiedy – pod jaką datą –będzie obchodzone liturgiczne wspomnienie nowego Błogosławionego?

•Cenną wskazówką zdaje się być historia ustanowienia Święta / uroczystości / Najśw. Maryi Panny Królowej Polski.

Inicjatywę ustanowienia specjalnego święta maryjnego związanego z tym tytułem wysunęło najprawdopodobniej powstałe we Lwowie Bractwo Najśw. Maryi Panny Królowej Korony Polskiej, poświęcając pierwszą niedzielę maja modlitwom dziękczynnym za opiekę Maryi nad Polską. Pomysł poparł arcybiskup J. Bilczewski, a papież Pius X w 1909 r. ustanowił święto Królowej Korony Polskiej dla diecezji lwowskiej i przemyskiej, polecając je obchodzić w pierwszą niedzielę maja. W 1914 r obchody przeniesiono z pierwszej niedzieli maja na 2 maja.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi polscy zaproponowali Papieżowi ustanowienie Święta Maryi Królowej Polski w dniu 3 maja, tak aby podkreślić związek tego święta z pierwszą polską Konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni. Konstytucja wypełniła w swoich założeniach część Ślubów króla Jana Kazimierza, w których król zobowiązywał się uroczyście wziąć pod opiekę lud polski i zaprowadzić sprawiedliwość.

Na wniosek biskupów polskich Święta Kongregacja Obrzędów przeniosła w 1924 r. obchody tego Święta na 3 maja. W 1925 r. rozciągnięto je na wszystkie polskie diecezje, tym samym połączono świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta Królowej Korony Polskiej.

•Liturgiczne wspomnienie Błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego mogłoby być obchodzone 11 listopada. Przyszły Błogosławiony jest jednym z wielkich ojców naszej wolności i suwerenności. W ten sposób zostałoby połączone świętowanie naszej niepodległości z liturgicznym wspomnieniem Tego, który po Bogu najbardziej kochał Polskę. To także będzie miało wpływ na obecność ludzi tego dnia w kościołach. Będzie także ciągłym przypominaniem, że u podstaw wolności leży wierność Panu Bogu i zdrowy duch Narodu.

Praktyka kościelna pokazuje, że propozycja dnia obchodu liturgicznego wspomnienia danego błogosławionego czy kanonizowanego musi być znacznie wcześniej przekazywana Stolicy Apostolskiej. Jest zatem stosowny czas, aby ta sprawa stała się bliska wielu środowiskom kościelnym. A doświadczenie związane z obchodami Święta 3 Maja jest dostatecznym przyczynkiem do takiego rozwiązania.

ks. Kazimierz Kurek SDB

Copyright © 2017. All Rights Reserved.