Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jan Szałowski-Jest taki budynek przy Piotrkowskiej

Gdzieś tak pod koniec lat 50.ych XX wieku pojawiłem się po raz pierwszy w moim życiu w budynku przy Piotrkowskiej 137.To dawny pałac przemysłowca Juliusza Kindermanna, którego budowę ukończono w 1907 roku.
Piękna fasada frontowa. U góry wijąca się mozaika. Chyba jedyna przy tej głównej ulicy miasta. A może i jedyna w Łodzi.

Prawie nikt nie wie, że w ogóle istnieje. W końcu jest zbyt wysoko dla tych, którzy wlepiają ślepia w witryny parterów. Gdy pytam znajomych, nikt nie wie, co ona przedstawia. No cóż jesteśmy w Łodzi, mieście utkanym z iluzji i mitów. Nie wiedzieć o tak prostych sprawach, to po prostu zaleta i tyle. Wejdźmy zatem do środka i klatką schodową na pierwsze piętro. Wschodziłem po tych schodach nie mając jeszcze wieku potrzebnego, by pójść do szkoły. Wchodzę po nich do dzisiaj, gdyż w budynku tym mieści się Klub Nauczyciela. Różnorodna działalność trwająca od kilkudziesięciu, bo aż 65 lat ożywia ten budynek. To tutaj w listopadzie 1969 roku powstał Oddział Nauczycielski PTTK w Łodzi. Wkrótce liczył osiem kół. Matka moja, Janina z Grendziaków Szałowska, należała do tych, którzy już w pierwszym okresie, w pierwszych tygodniach istnienia Oddziału zapisali się do koła numer jeden. Ja zrobiłem to samo pięć lat później i do dzisiaj w ramach łódzkiego PTTK-u należę do tego koła. Trzy lata temu, w październikowe późne popołudnie 2016 roku wybrano mnie prezesem tego koła. Właśnie tej jesieni mija 50 lat od narodzin Oddziału Nauczycielskiego w Łodzi.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze powstało w 1950 roku z urzędniczego połączenia istniejących od 1873 roku w Galicji [Polskiego] Towarzystwa Tatrzańskiego i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego powołanego w 1906 roku w Kongresówce. Statut wielokrotnie zmieniano. Wedle najnowszego, uwzględniającego zmiany uchwalone 7 kwietnia 2018 przez Nadzwyczajny Zjazd PTTK, statut w Rozdziale II „Cele i środki działania” w p.1 określa, że „Celem statutowym PTTK jest działalność w zakresie kultury fizycznej, kultury, oświaty i ochrony środowiska”. W p. 2 zaś wymienia aż 33 cele bardziej szczegółowe, z których wiele istnieje od samego początku istnienia obu towarzystw.

Zebranie założycielskie Oddziału, jak wspomniano,  odbyło się w dniu 10 listopada 1969 roku w Klubie Nauczyciela. Ukonstytuowanie się pierwszego Zarządu Oddziału nastąpiło kilka tygodni później, 17 grudnia 1969 r. Pierwszym prezesem został Antoni Binasiak, wiceprezesami – Krystyna Niewiarowska i Kazimierz Gabrych, a sekretarzami – Aleksandra Muszyńska i Danuta Szałowska. Członkami Zarządu Oddziału Nauczycielskiego byli: Teofil Katra, Krystyna Mirek, Tadeusz Romanowski, Wacław Krawczyk, Henryk Szubert, Jacek Ciesielski, Witold Czerlica, Barbara Jaster, Bronisław Szwalm i Stanisław Fonfara. Komisję Rewizyjną tworzyli: Tekla Stańczak, Jan Janicki, Janina Szumlewska oraz kol. Pucharuk i Surmańska, natomiast Sąd Koleżeński – Maria Szpakowska, Stefania Dymkowska, Stanisława Mazgajówna i Irena Łaskawska.

Wiele z tych osób, jak też innych założycieli Oddziału i szeregowych członków, poznałem osobiście. Tadeusz Romanowski, geograf, krajoznawca, łódzki regionalista, przewodnik i nauczyciel w VI LO w Łodzi, był moim sąsiadem. Często przesiadywaliśmy na ławce przed kamienicą, w której mieszkaliśmy. Czasami mi opowiadał o roku 1920 i o wrześniu 1939 roku. Brał udział w obu wojnach. W międzywojniu mieszkał m.in. we Lwowie i Kowlu. Napisał monografię powiatu kowelskiego i opracował mapę turystyczną tegoż powiatu. Współzałożyciel i do 1981 roku członek zarządu Oddziału Nauczycielskiego. Zmarł 31 maja 1984 roku w 86 roku życia, został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Częstochowie, w którym to mieście urodził się 13 stycznia 1899 roku.

Basia Wacek od mego wczesnego dzieciństwa była mi znana z opowieści mojej Matki. Była jedną z uczestniczek feralnego obozu harcerskiego z drużyny Małej Piętnastki, istniejącej przy szkole na Narutowicza. Jedną z 17 osób, które uratowały się z tragicznego wypadku na jeziorze Gardno, w którym zginęło 25 osób, w tym 22 harcerki z tejże drużyny. Już jako nauczycielka geografii angażowała się  przez lata w różne formy turystyki i współpracy z młodzieżą. Była inicjatorką, i wraz z Danutą Szałowską, organizatorką dorocznych rajdów pieszych im. Krystyny Niewiarowskiej dla młodzieży szkolnej. W jednym z takich rajdów na trasie Płyćwia – Nowaki – Laski Święte – Rezerwat „Bukowiec” – Lipce Reymontowskie uczestniczyłem 16 marca 1985 wraz z moimi uczniami ze SKKT przy SP 54 w Łodzi.

Rajdy te cieszyły się dużą popularnością. Przy ich organizacji udzielali się nauczyciele przewodnicy turystyczni Edward Paszke i Jerzy Miecznikowski. Z czasem, bo czasy się zmieniały,  zatraciły one charakter młodzieżowy i przekształciły się w wycieczki piesze dla członków Oddziału Nauczycielskiego. Organizacją tych wycieczek zajmuje się do dzisiaj Zosia Szalecka wraz z grupą koleżanek. Każdego roku Oddział organizuje 10 takich wycieczek w okolicach Łodzi, ale czasami jedziemy autobusem lub PKP także nieco dalej, czego przykładem może być odbyta w zeszłym roku piesza wycieczka po Sieradzu. Barbara Wacek-Kozińska była też jedną z organizatorów „Rajdów Jurajskich” dla młodzieży szkolnej. Inicjatorem był Jacek Ciesielski, zaś grupy rajdowe prowadzone były przez starszą młodzież. Odbyło się kilkanaście takich rajdów, głównie po północnej części Jury, z czasem pojawiły się nawet wiosenne i jesienne wersje tego rajdu. W turystyce pieszej mocno udzielała się Tekla Stańczak. Należy wspomnieć o Janinie Janiak i Józefie Duczmańskiej, które wraz z Basią Wacek i Jackiem Ciesielskim prowadziły zajęcia dla organizatorów turystyki PTTK. Kurs taki ukończyłem w 1985 roku. Chciałem wspomnieć jeszcze jedna osobę, która była członkiem Oddziału. To dr Lesław Gruszczyński, historyk, wieloletni nauczyciel II LO w Łodzi. Właściwie to nie znałem go z PTTK-u. Zetknęliśmy się w Instytucie Historii UŁ, gdzie byłem na seminarium u prof. Zofii Libiszowskiej, gdy zaś kończyłem studia Lesław pojawił się na seminarium doktoranckim, na które także przez pewien czas uczęszczałem. Miał silną potrzebę przejścia się każdego roku z plecakiem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ale przed żniwami, bo później świat jest nieciekawy. Dwa razy namówił mnie na wspólną wędrówkę i te wędrówki szlakiem zamków w Jurze mile wspominam. Zmarł 9 maja 2015 r. Został pochowany na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej w Łodzi.

Warto wspomnieć prezesów Oddziału w późniejszych latach: Tekla Stańczak, Krystyna Niewiarowska, Danuta Szałowska i Hanna Komorowska-Kukulska, która nieoczekiwanie dla nas zmarła wiosną tego roku. Aktualnie pracami Oddziału kieruje wiceprezes Janina Jagiełło.

Od samego początku wielką rolę w działalności Oddziału odgrywają wycieczki autokarowe po Polsce. Przez minione lata uczestniczyłem w kilkudziesięciu takich wycieczkach. Od jednodniowych po pięciodniowe. Te dłuższe pozwalały dojechać, aż po współczesne granice państwa polskiego. Zdarzało się, że pieszo przekraczaliśmy te granice, jak to było w roku 2017, by zwiedzać park i pałac w Mużakowie, czy też urokliwą starówkę Zgorzelca.

W trakcie licznych wycieczek docieraliśmy do małych miejscowości na obrzeżach współczesnej Polski. Tylko dzięki tym wyjazdom byłem w Kodniu, Janowie Podlaskim, Radrużu, czy też w jedynej istniejącej cerkwi neounickiej w Polsce na Podlasiu i w wiosce na Mazurach, w której kiedyś mieszkali starowiercy.

Ważne były wyjazdy – Kraków grudzień 1979, by obejrzeć w nowym gmachu Muzeum Narodowego wielką wystawę czasową „Polaków portret własny”,  czy też do Wrocławia  w lutym 1987, by podziwiać „Panoramę Racławicką” a wieczorem dodatkowo delektować się artystycznie  w teatrze na sztuce „Sztukmistrz z Lublina”.

Łódź odgrywa od dawna znaczące miejsce na mapie PTTK. To tutaj przy Zarządzie Wojewódzkim istnieje Centrum Fotografii Krajoznawczej, w Łodzi jest też wydawany periodyk krajoznawczy „Wędrownik”, uchodzący za najlepszy periodyk w tej tematyce w całej Polsce. Niedawno odbył się w Łodzi regionalny sejmik krajoznawczy, zaś we wrześniu 2020 roku VI Kongres Krajoznawczy zaplanowano właśnie w Łodzi.

Oddział Nauczycielski w Łodzi, najstarszy taki oddział w całej Polsce, w roku swego 50.lecia liczy ok. 180 członków w dwu istniejących kołach. Każdego roku odbywają się 2-3, czasami nawet 4 wycieczki autokarowe, dziesięć wycieczek pieszych, ostatnio wycieczki po mieście śladami detali architektonicznych, realizowany jest cykl „Smaki świata” a w jego ramach comiesięczne spotkanie w kolejnej restauracji oferującej zagraniczne menu. Każdego roku w siedzibie Oddziału, w Klubie Nauczyciela, odbywa się do 20 prelekcji krajoznawczych i turystycznych prezentowanych głównie przez członków oddziału. W tym roku gościliśmy podróżnika, pilota wycieczek i przewodnika po krajach Ameryki Łacińskiej i basenie Morza Śródziemnego, autora 21 książek – Jana Gacia, który opowiadał o swoich podróżach i prezentował materiał zdjęciowy do swojej ostatniej pozycji książkowej „Polsko Ty moja. Od Tatr wysokich do wydm Bałtyku”. Nie ukrywam, że marzy mi się pięciodniowa wycieczka w roku 2020 – z dwoma noclegami w  Grodnie – aby w stulecie Bitwy Warszawskiej i Bitwy Niemeńskiej poznać wybrane miejsca, związane z walką o naszą niepodległość a położone od Warszawy, aż po Grodno.

Nauczyciele czynni i emerytowani zainteresowani udziałem w pracach i programie Oddziału, a chcący zapisać się do PTTK, mogą dowiedzieć się więcej o bieżących planach w czasie cotygodniowych dyżurów środowych w godzinach od 15 do 16.ej. Obchody 50.lecia Oddziału Nauczycielskiego będą miały miejsce w środę 13 listopada w Klubie Nauczyciela.

Z obchodami będzie powiązana moja autorska wystawa fotograficzna „Podróże krajoznawcze po współczesnej i dawnej Rzeczypospolitej”. Wernisaż wystawy – jako imprezy towarzyszącej obchodom – będzie miał miejsce 13 listopada o godzinie 18.ej. Wystawa będzie czynna przez dwa tygodnie. (podkr. kn)



Copyright © 2017. All Rights Reserved.