Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Krzysztof Nagrodzki - Wiara – wiedza. Sprzeczność czy wypełnienie człowieczeństwa?...

Były czasy – czy przeszłe?- iż buńczuczność młodocianych intelektów (nie mylić z metryką!), uznawała, iż nie ma potrzeby „ubóstwiania” jakiegoś boga (celowo z małej litery), skoro potęga rozumu otwiera tak wiele wrót w tajniki poznania zjawisk świata. Tego świata. I to wystarczyło. To znaczy- miało wystarczyć.

Tyle tylko, iż przekorna ludzka natura wciąż dąży do przekraczania nakreślonych formalnie granic i sięganie – hen- w nieznane dotychczas obszary.
Tak było, tak jest i tak-miejmy nadzieję–będzie, póki nie zostanie swoiście rozwolniony (czy uwodniony) rozum i zniszczona wolna wola.

Dlatego nasze świadome, czy podświadome okrycia, nie mogą zatrzymywać się na komunikatach codziennych używek dla mas, przysposobionych (czy przysposabianych) do mało konfliktowego wykonywania czynności prostej użyteczności – w tym również nazywanych czasami kulturą.

Dopiero refleksja nad sensem bieżączki i wiedza o Sensie naszego istnienia – o rodowodzie, obowiązkach, o drodze i Celu pielgrzymki-krótkiej czy dłuższej, ale zawsze skończonej tu i teraz-daje możliwość ogarnięcia logiki istnienia.
Oczywiście na takim poziomie i takim zakresie, w jakim jest w stanie uczynić nasz czterowymiarowy układ (długość-szerokość-wysokość-czas).

Zatem oczywistym jest, iż pewnych barier na tym poziomie istnienia nie przekroczymy, ponieważ nie jesteśmy w stanie–ani fizycznie ani intelektualnie-przebić owego ograniczenia czterowymiarowością.

- Cóż zatem zostaje?...

Właśnie piękno i moc wiary. A raczej-Wiary.

Wiary wynikając również z wiedzy-historycznej, udokumentowanej świadectwem życia, nauczania, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa (również przez pozachrześcijańskie źródła historyczne-np. Swetoniusz, Tacyt, Flawiusz).

Świadectwa i wskazania danego nam do ukrzepienia-w myśli, mowie i uczynku i nie zaniedbaniu-na wszystkie dni, aż po skończenie świata.
Tego świata.
Dla nadziei i zasługi do uzyskania „przepustki” do życia Tam.
W świecie i Rzeczywistości, którą nikt z „tutejszych” nie zdoła właściwie opisać, boć przekracza to nasze obecne–nawet najbogatsze-doświadczenia i wyobraźnie.

„Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni Wiara w nas” Amen!


Za:http://krzysztofnagrodzki.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.