Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska – 13 czerwca Jan Paweł II był z nami

 ,,I niech Pan Bóg wynagrodzi temu, który wymyślił w czasie tej podróży Papieża do Polski dzień łódzki”.
 Jan Paweł II

Mijają 33 lata od historycznego wydarzenia, jakim była dla Łodzi i Kościoła łódzkiego pielgrzymka Ojca Świętego 13 czerwca 1987 r.

Już w czwartek, na dwa dni przed wizytą Niezwykłego Gościa, przyjechali do nas krewni z całej Polski, aby wspólnie z nami przeżywać przygotowania do spotkania. Zachwycaliśmy się wystrojem katedry w olbrzymie bukiety żywych kwiatów, które ozdabiały boczne filary. W dzień wizyty Papieża wyruszyliśmy na Lublinek o czwartej rano. Na płycie lotniska - dziś to Międzynarodowy Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta - zgromadziło się ponad milion pielgrzymów.
    
Około godz. 10.00 nadleciał helikopter z Papieżem na pokładzie. Takiego wybuchu radości nie sposób zapomnieć, zachowanie ludzi było niesamowite. Mieliśmy miejsce w sektorze niedaleko ołtarza. Obok nas stały połączone chóry liczące 825 osób z 12 parafii i 35 scholi dziewczęcych liczących 775 głosów. Bardzo przeżyliśmy i Mszę świętą i homilię Ojca Świętego.
    
– Człowiek potrzebuje pokarmu i napoju, aby mógł żyć. Potrzebuje pokarmu i napoju ludzkie ciało, organizm, aby mógł żyć, rosnąć, rozwijać się, pracować. Jest to pokarm życia doczesnego, życia przemijającego, które kończy się śmiercią. Potrzebuje też pokarmu i napoju ludzka dusza, aby mogła wytrwać w wędrówce do życia wiecznego. Człowiek potrzebuje Eucharystii, aby mógł żyć na wieki tym życiem, które jest z Boga samego. Oto chleb żywy, który zstąpił z nieba, jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki – mówił Jan Paweł II.   

Po Mszy św. z Lublinka przeszliśmy pieszo do katedry łódzkiej. Niestety mimo okazywanych kart wstępu nie mogliśmy się spotkać z Ojcem Świętym w świątyni. Pozostaliśmy na Placu Katedralnym. Jan Paweł II pozdrowił nas serdecznie ze schodów katedry. Nasza 4,5 - letnia wówczas córka Madzia została w domu z babcią. Po tej stronie ulicy Piotrkowskiej, gdzie stoi nasz blok, a była to „strefa zero”, mogli przebywać jedynie mieszkańcy. Kiedy więc Madzia wyszła z babcią na przywitanie Papieża, stały w gronie zaledwie kilku osób. Papież przejechał tuż obok nich. Córka wykrzyknęła „O Papież jedzie w akwarium”, a On spojrzał, uśmiechnął się i pobłogosławił. Pamięta to do dnia dzisiejszego.
    
To nie było nasze jedyne zetknięcie z Janem Pawłem II. Nasze małżeństwo splotło się z Jego pontyfikatem. Pobraliśmy się w 1978 r. W 25 rocznicę ślubu i 25-lecie pontyfikatu, byliśmy w Watykanie w trakcie obchodów imienin Karola. Udało nam się uczestniczyć w dwóch audiencjach. Zwiedzaliśmy nawet apartamenty Ojca Świętego. Nasza córka tuż po swojej Pierwszej Komunii Świętej odwiedziła Papieża i ma zdjęcia, na którym Papież daje jej buzi.
    
Każda rocznica pobytu Jana Pawła II obchodzona w Łodzi była dla nas wyjątkowym wspomnieniem. Uczestniczyliśmy w procesji Eucharystycznej wychodzącej z sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej ulicami naszego miasta na Plac Katedralny, a potem w Mszy świętej polowej, na którą ks. abp Władysław Ziółek zapraszał bliskich współpracowników Ojca Świętego. Ich  wspomnienia przybliżały nam jeszcze bardziej tego Wspaniałego Człowieka.
    
W 2006 r. uroczystościom przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który przez 39 lat zawsze był u boku Jana Pawła II. Podczas pobytu w Łodzi Ksiądz Kardynał odwiedził Zgromadzenie Sióstr Urszulanek przy ul. Obywatelskiej 60. Wszyscy modlili się przy pomniku Jana Pawła II, a po modlitwie Ksiądz Kardynał razem z dziećmi doświadczył dobrodziejstwa pobytu w grotach solnych, które powstały z mojej i męża inicjatywy. Dzięki zaangażowaniu s. Aleksandry Topoli SJK i ludziom wielkich serc, działają do dziś dwie groty solne w celach leczniczych i rehabilitacyjnych.
    
Nasi przyjaciele rzeźbiarze Krystyna Fałdyga Solska i Bogusław Solski, twórcy łódzkiego pomnika, podarowali nam 40 cm figurkę Ojca Świętego. Jego rozłożone ramiona obejmują codziennie naszą rodzinę.
                
Święty Janie Pawle II módl się za nami.

***
    
W tym roku Pasterz Kościoła Łódzkiego ks. abp Grzegorz Ryś proponuje nową formę przeżywania Święta Eucharystii. W liście skierowanym do wiernych, który został odczytany w niedzielę 7 czerwca Metropolita Łódzki pisał:
    
- Spróbujmy je świętować każdego roku całą dobę: od piątku wieczór do soboty wieczór przypadających po 13 czerwca (w tym roku wypadnie to akurat w samą rocznicę: 12 - 13 czerwca).
    
Chciałbym, byśmy się na początku świętowania zebrali na uroczystą Eucharystię w łódzkiej katedrze. Z tej Mszy świętej przedstawiciele każdej parafii (i wspólnot gromadzących się w znaczących kaplicach publicznych) zabiorą ze sobą znak jedności - specjalnie wykonaną lampę oliwną z przedstawieniem herbów: św. Jana Pawła II i Archidiecezji Łódzkiej. Tę lampę zapalcie jeszcze tego samego wieczoru w waszych świątyniach obok wystawionego Najświętszego Sakramentu. I wejdźcie w adorację. Całodobową. 24 godziny. Indywidualną i w małych wspólnotach. W ciszy, i we wspólnej modlitwie, w śpiewie i w medytacji.
    
Spróbujcie odkrywać Jezusa Eucharystycznego jako Tego, który wyznacza sens wszystkiego, co ważne w waszym życiu, i w waszych wzajemnych relacjach. W ciągu dnia, 13 czerwca, odprawcie uroczystą Mszę świętą (wotywną o Eucharystii, lub o św. Janie Pawle II), a adorację zakończcie o godzinie śmierci Papieża (21.37).
    
Ufam, że ta nowa forma przyniesie nam doświadczenie wspólnoty CAŁEJ diecezji (najpierw dzięki Eucharystii w katedrze); i rzeczywiście CAŁEJ - dzięki jej twórczemu podjęciu w KAŻDEJ parafii. Przez te 24 godziny idźmy wszyscy razem ku Jezusowi; niech każda i każdy z nas znajdzie choć kwadrans (może pół godziny?) na osobiste spotkanie z Nim. Jestem przekonany, że będąc przy Chrystusie inaczej zobaczymy siebie, swoje wspólnoty parafialne i całą wielką rodzinę naszej Archidiecezji.

***

Tekst: Jadwiga Kamińska
Foto: Marek Kamiński


  

AD. 1991

AD 2006

 

AD 2012

AD 2017

 

AD 2017

Copyright © 2017. All Rights Reserved.