Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Tomasz Bieszczad-Pięćset lat z cudownym obrazem Matki Bożej w Srebrnej

Jest jeszcze trochę czasu, by Czytelnicy naszej strony internetowej mogli zarezerwować sobie wieczór 14 września na spotkanie z Matką Bożą, a konkretnie – z jednym z Jej cudownych wizerunków. Parafia Srebrna w Konstantynowie Łódzkim może poszczycić się obrazem, którego udokumentowane dzieje liczą pięćset lat, zaś badania znawców sztuki sakralnej dowodzą jego niezwykłego, stylistycznego powinowactwa z prastarym obrazem Maryi, znajdującym się w Rzymie, w najstarszym kościele maryjnym Europy Zachodniej (Santa Maria Maggiore), słynącym z niezliczonych cudów.

Skoro wiek cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej oblicza się na ponad 600 lat, a wizerunku Maryi z Ostrej Bramy na lat 400, to pięćset-letnia obecność konstantynowskiego obrazu na ziemiach polskich powinna stać się poważnym wyzwaniem do badań nad jego powstaniem i historią. I oto właśnie proboszcz parafii w Srebrnej, ks. dr Roman Piwowarczyk, podjął się drobiazgowej pracy – z jednej strony prawie „detektywistycznej”, z drugiej – pełnej naukowego, erudycyjnego zacięcia, aby zdobyć rozsiane po świecie informacje, zdolne uchwycić nieznane dzieje obrazu, który od pięciu wieków znajduje się w ołtarzu kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w   konstantynowskim parafii. Efektem jego poszukiwań jest książka pt. „Historia Obrazów Matki Bożej: z Liddy, Salus Populi Romani i Matki Bożej ze Srebrnej” (która ukazała się właśnie w dniach Jubileuszu). Jest wielce prawdopodobne, że opisywane w książce, rzymskie obrazy Maryi – słynące łaskami i cudami – mogły w zamierzchłych czasach stać się pierwowzorem dla wizerunku ze Srebrnej. Skłaniają się ku tej hipotezie badania ekspertów od sztuki sakralnej. Nadto dzieje tych obrazów są – same w sobie – pasjonujące i czyta się je niemal jak powieść sensacyjną.

Historia obrazu – pisze o Srebrnej ks. dr Piwowarczyk – związana jest z pierwszą kaplicą która była wybudowana w osadzie około 1511 roku. (…) Istnieje ustny przekaz, zapisany w czasopiśmie z początku XIX w., że obraz miał przypłynąć rzeką Łódką i został wyłowiony właśnie w Srebrnej. Miało to mieć miejsce około 1520 r. Obraz został umieszczony, niestety nie wiemy przez kogo, w istniejącej już drewnianej kaplicy. (…) Dlaczego obraz przybył właśnie tutaj? Skąd przybył? Kto go namalował jako piękną kopię rzymskiej Salus Populi Romani? Dokładną odpowiedź na te pytania otrzymamy chyba dopiero w Niebie, ale jedną prawdę z pewnością znamy: Maryja, pokorna Służebnica zawsze ma upodobanie w tych którzy są pokorni, ubodzy i otwarci na Jej łaski.”  

Dalej autor przytacza kilka niezwykłych przypadków przybycia, w różne miejsca, obrazów i rzeźb Maryi, które z czasem stawały się przedmiotem religijnego kultu. Stało się tak w przypadku bizantyńskiej ikony z Nowogrodu w Rosji, czy ikony Matki Bożej Dobrej Rady (patronki Albanii). Można by tu też dodać niezwykłe wydarzenie z końca XVI wieku, z nie tak odległych od nas Gidli koło Radomska, kiedy to pewien rolnik wyorał z ziemi małą, kamienną figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem. I znów rodzą się te same pytania, które w książce stawia ks. Piwowarczyk: Skąd się tam wzięła? Kto ją wykonał, kim był rzeźbiarz? Albo ta historia z Saragossy… Prastare hiszpańskie źródła podają, że słynną, marmurową kolumnę, na której umieszczona jest figurka Matki Bożej (Virgen del Pilar) przynieśli do Saragossy… aniołowie. Sama figurka zaś powstała ku czci Maryi, która – według legendy – miała przebywać w tamtych stronach, będąc jeszcze… w ciele ziemskim (bardzo ciekawie pisze o tym Vittorio Messori w książce „Cud”).

Opowieści o nadprzyrodzonych wydarzeniach – szczególnie o tych związanych z opieką Maryi nad wiernym ludem – nie powstają ot tak sobie, jak bajki dla grzecznych dzieci. Oczywiście, w naszych zsekularyzowanych i nieczułych czasach często trudno w nie uwierzyć. Tym bardziej warto przeczytać książkę o Matce Bożej ze Srebrnej i przyjść na uroczystości jubileuszowe, by przeżyć pasjonujące spotkanie z Wiarą i Historią. Ksiądz proboszcz zaprasza 13 września (od 20:00 do 24:00) na wieczór uwielbienia Maryi oraz 14 września (o 17:30) na Mszę świętą jubileuszową, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Partnerem Wydarzenia jest Województwo Łódzkie.


Tomasz Bieszczad
Bliższe informacje: http://parafiakonstantynow.pl/parafia/6/aktualnosci.html

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.