Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Konstantynów Łódzki: Sub Tuum præsídium confúgimus

5 sierpnia w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Srebrnej miała miejsce uroczystość dziękczynna, w tym Msza św. za łaski, jakie parafianie otrzymują tu od Matki Bożej, za sprawą jej cudownego obrazu, znajdującego się w miejscowym kościele. Miał on 500 lat temu przypłynąć… w łódce, rzeką Łódką i – wyłowiony przez miejscową ludność – umieszczony w nowo postawionej, drewnianej kaplicy.

5 sierpnia to data ważna dla Kościoła. Według prastarej Tradycji, tego upalnego dnia 352 roku, na rzymskim wzgórzu Eskwilin, pojawił się śnieg. Była to odpowiedź Nieba na prośby papieża Liberiusza o wskazanie miejsca pod budowę nowego kościoła. Papież wykreślił na śniegu zarys świątyni, którą nazwano Bazyliką Santa Maria Maggiore (nosi ona też imię Matki Bożej Śnieżnej). Jej obraz – obnoszony w procesjach przebłagalnych – wielokrotnie zapobiegał najazdom i epidemiom, stąd utrwaliła się nazwa: Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego). Co ciekawe – wizerunek Matki Bożej ze Srebrnej jest – według opinii ekspertów – jedną z tysięcy kopii „MB Śnieżnej”, jakie powstały w Europie w XVI i XVII wieku. Za przyczyną tego wizerunku łaski w Konstantynowie otrzymało wiele osób.

Mszę św. dziękczynną koncelebrowali: ks. proboszcz parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej, Grzegorz Jędraszek, ks. prof. Waldemar Kulbat i ks. proboszcz ze Srebrnej, dr Roman Piwowarczyk. Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona dziejom cudownego wizerunku ze Srebrnej, zrealizowana przez Grupę Plastyczną Świętego Brata Alberta Chmielowskiego. Po Mszy św. odmówiono specjalną litanię, złożoną z starych, znanych wezwań, jak i z nowych, ułożonych przez parafian. Poświęcono też obraz Eliasza i Henocha – namalowanych specjalnie na tę okazję przez Mariana Kaczmarka – które były zapewne nawiązaniem do czasów ostatnich, opisanych w Apokalipsie św. Jana (Ap 11, 3-12).

Parafia w Srebrnej, która od co najmniej pięciu wieków ucieka się pod obronę Maryi, czerpie coraz to nowe łaski z Jej obecności w cudownym wizerunku.

Grażyna i Tomasz Bieszczadowie

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.