Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Sztuka zrodzona z rzeczywistości

W Teatrze Muzycznym Stowarzyszenie Grupa Teatralna Nota Bene wystawiła spektakl Hotelik Démodé Marka Aleksandra Kaweckiego. Pandemia przygasiła pracę placówek kulturalnych, które powoli zaczęły się otwierać ku radości widzów z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

- Cieszymy się, że możemy znowu z Państwem się spotkać. Człowiek został stworzony do relacji. Teatr to relacja aktora z widzem. Bez relacji z drugim człowiekiem nasze życie wewnętrzne obumiera – powiedział Szymon Jędruch prezes stowarzyszenia.

- Celem naszego stowarzyszenia jest kultywowanie tradycyjnych form teatru muzycznego takich jak: komedia muzyczna, wodewil czy operetka.

Konwencja Hoteliku Démodé jest bardzo ciekawa. Przyjeżdżający goście oddają w recepcji do depozytu swoje telefony komórkowe. Muszą oderwać się od rzeczywistości, która bombarduje ich natłokiem różnych wiadomości, serialami czy programami mającymi zły wpływ na nasze życie.

A co na temat spektaklu mówi Krzysztof Kaczmarek grający rolę dziedzica właściciela hoteliku. - Przyjeżdżający do hoteliku przebierają się w kostiumy, chcą się przenieść do innych czasów i my po prostu przenosimy widzów w inny wymiar, w inny świat. Wybraliśmy ten spektakl, bo daje możliwości nie tylko przeżycia muzycznego, ale również jego wymowa jest piękna. Ten inny świat, to świat miłości, dobroci, uprzejmości.

W ten piękny świat przenoszą nas Agnieszka Gabrysiak, Aleksandra Hawro – Łyko, Lesław Białecki, Szymon Jędruch, Krzysztof Kaczmarek, Maciej Markowski i Maksymilian Pelczarski jako hotelowy pianista. Spektakl ubogacają piosenki z lat dwudziestych, trzydziestych ubiegłego wieku mi.in.: „Nie zapomnisz mnie”, „Ada to nie wypada”, „Już taki jestem zimny drań”, „Każdemu wolno kochać”, „Miłość ci wszystko wybaczy”.

Hotelik Démodé to wodewil w II aktach w adaptacji scenicznej i reżyserii Marcina Sosińskiego, choreografii Zuzanny Dinter – Markowskiej, kierownictwo muzyczne Krzysztof Jaszczak przy współpracy Maksymiliana Pelczarskiego.

- Ten spektakl uczy nas innych konwenansów, a nie chamstwa, które ciągle się spotyka. Złość i nienawiść do niczego nie prowadzi. Będąc niedawno na Kaszubach zobaczyłem przed kawiarnią, pięknie napisaną informację: „U nas nie ma WiFi”. Ludzie przychodzą do kawiarni i patrzą w telefony zamiast porozmawiać ze sobą, popatrzeć w oczy – podkreślił Krzysztof Kaczmarek.

  

 

foto:Marek Kamiński

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.