Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Łódź: I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych

Hasłem festiwalu są słowa św. Jana Pawła II „Dłonie są krajobrazem serca”, natomiast organizatorem jest Fundacja Integracja JP II.
- Dzieci specjalnej troski, sprawni inaczej, posiadają też swoje talenty.

Chcemy w tym festiwalu pomóc im odkryć te talenty. Nagrodą główną jest stypendium, które nie jest związane z kwestią finansową. Tutaj profesorowie w danej dziedzinie pomogą talent ten rozwinąć. Chcemy, aby te dzieci zespoliły się z naszym światem i czuły się jak najpełniej w naszym środowisku – powiedział ks. dr Piotr Turek prezes fundacji.

 Festiwal podzielono na cztery kategorie konkursowe: wokalistyka, sztuki piękne, literatura oraz teatr. Pierwszy dzień rozpoczął się koncertem „Malowane głosem” grupy wokalnej Gloria de Dios pod dyrekcją Ewy Szkolnik. Wioletta Łajs Błaszczyk z Zespołu Szkół Specjalnych z Warty, przyjechała do Łodzi z piątką młodych artystów. Placówka obejmuje edukacją dzieci od najmłodszych lat, poprzez szkołę podstawową i szkołę przysposabiającą do pracy. - Dziecko niepełnosprawne potrzebuje nie tylko zacisza domowego, potrzebuje też akceptacji w społeczeństwie. Każde uczestnictwo w takiej imprezie daje poczucie większej wartości. Dziecko wykonując utwór muzyczny, śpiewem odzwierciedla swoje potrzeby wewnętrzne – powiedziała p. Wioletta. Igor Tomczak z Łodzi zaśpiewał piosenkę „Do kołyski” zespołu Dżem – Chcę pokazać, że niepełnosprawni też umieją śpiewać i nie są słabsi. Beata Zawadzka – Kłos prof. dr hab. Akademii Muzycznej w Łodzi, śpiewaczka, jurorka festiwalu podkreśliła, że w wykonaniu oceniane jest – wrażenie artystyczne, stopień przygotowania, emisja głosu, intonacja to są takie elementy, które są bardzo istotne. Ważne jest również wyczucie stylu, frazy muzycznej oraz interpretacja.

Wydarzeniem towarzyszącym pierwszemu spotkaniu był pokaz sztuk walki, który zaprezentowała Marta Prusinowska uczennica szkoły Brusa Lee. Jak powiedziała Izabella Żebrowska dyrektor artystyczny festiwalu, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową, a za pierwsze trzy miejsca wręczono statuetki.

Pierwszy etap festiwalu zakończył recital niewidomej piosenkarki Wiesławy Stolarczyk i owacyjnie przyjęty koncert zespołu Grupa MoCarta.

Jadwiga Kamińska

 

Foto: Marek Kamiński


za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.