Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Krajobraz Serca

Zakończył się I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych „Krajobraz Serca”, zorganizowany przez Fundację Integracja JP II. Festiwal składał się z cyklu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Obejmował cztery dziedziny sztuki: wokalną, sztuki piękne, literaturę i teatr.

Prace młodych artystów oceniało jury w składzie: prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska, prof. Jolanta Rudzka – Habisiak, prof. dr hab. Beata Zawadzka – Kłos, dr hab. Marcin Brzozowski oraz red. Dariusz Pawłowski. - Spotkaliśmy tutaj radosnych ludzi, bardzo uzdolnionych artystycznie. Jesteśmy zbudowani ich pasją, determinacją z jaką podchodzą do swojej twórczości. Myślimy, że naszym posłannictwem jest pomagać tym osobom, aby ich drogi twórcze i artystyczne były coraz piękniejsze - mówiła prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska.

W ostatnim spotkaniu konkursowym uczestniczył Andrzej Górczyński Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Jan Paweł II powiedział niegdyś „Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Zdanie, które wypowiedział Jan Paweł II towarzyszyło mi podczas drogi do kaplicy parafii św. Anny, w której odbywał się festiwal. To niezwykłe wydarzenie jest przecież dedykowane Janowi Pawłowi II papieżowi, który podkreślał, że miarą człowieczeństwa jest m.in. pomoc niepełnosprawnym oraz wykluczonym. Festiwal w szczególny sposób realizuje papieską ideę pomocy kierując ją do najmłodszych.

 Festiwal „Krajobraz Serca” to nie tylko konkursy, to również warsztaty i wydarzenia kulturalne. - Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu Grupy Wokalnej „Gloria de Dios” pod kierunkiem Ewy Szkulnik z Piotrkowa Trybunalskiego, a także Orkiestry Kameralnej „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją prof. Ryszarda Osmolińskiego – podkreśliła Izabella Żebrowska dyrektor artystyczny festiwalu.

Spotkaniom towarzyszyły również warsztaty „Malowane wolą”. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję poznać unikalne sztuki walki: Jeet Kune Do stworzoną przez samego Bruce'a Lee, Capoeira, która powstała w Brazylii oraz karate tradycyjne, pokazowy trening w wykonaniu adeptów Łódzkiej Akademii Katate Tradycyjnego, szkoły Katarzyny Krzywańskiej – mistrzyni świata, Europy i Polski. Chętnych nie brakowało w zajęciach ruchowo integracyjnych „Z Muzą jest fajnie”, w których brali udział wszyscy uczestnicy spotkań.

Festiwal zakończył się koncertem niewidomej piosenkarki Wiesławy Stolarczyk i Izabelli Żebrowskiej, wszechstronnej skrzypaczki, dyrektora artystycznego i pomysłodawcy festiwalu. Artystkom towarzyszył zespół Manijak Band.

 - Cel festiwalu został osiągnięty, talenty zostały odkryte. Zdajemy sobie sprawę, że tych talentów jest o wiele więcej, więc nie kończymy na pierwszej edycji. Festiwal będziemy kontynuować w następnych latach. Najważniejszy jest uśmiech dziecka, które czuje się zintegrowane, ubogacone tym, że jest zauważone i za ten dar od Pana Boga otrzymało również nagrodę – powiedział ks. dr Piotr Turek prezes Fundacji Integracja JP II.

Festiwal objęty był patronatem honorowym abp Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego, prof. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Mikołaja Pawlaka Rzecznika Praw Dziecka oraz Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego. Patronatem medialnym festiwal objął m.in. Tygodnik Niedziela.


za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.