Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Łódź: Wierna Córka Kościoła

Wspomnienie o śp. s. Anieli Teresie Siudzińskiej (1935 – 2021) bernardynce, która przez 38 lat była sekretarką Kurii Biskupiej w Łodzi.

Teresa Siudzińska urodziła się 10 stycznia 1935 r. w Toruniu jako jedno z dziewięciorga dzieci. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z rodzicami Anastazją i Antonim zamieszkała w Elblągu. W rodzinnym domu modlitwa i praca wyznaczały hierarchię wartości, dawały mocne fundamenty życia chrześcijańskiego. Mając 19 lat zgłosiła się do klasztoru Sióstr Bernardynek. Przy obłóczynach zakonnych otrzymała imię Aniela. W lipcu 1958 r. podczas uroczystej konsekracji – oddała się całkowicie umiłowanemu Bogu – nikt nie żyje dla siebie, a życie tylko wtedy ma głęboki sens, kiedy jest ostatecznie życiem dla Pana. Siostra Aniela w klasztorze pełniła różne funkcje.

 W przedszkolu powołanym przez Matkę Franciszkę Wierzbicką – do czasu jego likwidacji przez władze komunistyczne – pracowała jako intendentka i księgowa. Od 1974 r. pełniła obowiązki sekretarki Kurii Biskupiej w Łodzi. Przez 38 lat to nie była tylko praca, ale pełne poświęcenia zaangażowanie Siostry w życie Kościoła łódzkiego. Dbając o swoją duchowość zakonną traktowała zajęcia w Kurii Biskupiej jako szczególną misję, którą powierzyła jej Opatrzność. Na zakończenie pracy w kurii w 2012 r. otrzymała, w dowód uznania jej zasług dla Kościoła łódzkiego, Złoty Krzyż Archidiecezji Łódzkiej. Siostra Aniela potrafiła rezygnować ze swoich osobistych spraw czy ambicji w przekonaniu, że służba Bogu i ludziom jest najwspanialszą inwestycją. Przykładna chrześcijanka, wysoko ceniąca swoje powołanie zakonne, wierna córka Kościoła, oddana bez reszty swojej rodzinie zakonnej. Dewizą swojego życia uczyniła słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus:

„Me życie jest cieniem,
Me życie jest chwilą,
Co ciągle ucieka i ginie,
By kochać cię Panie.
Tę chwilę mam tylko,
Ten dzień dzisiejszy jedynie”.

Siostra Aniela zakończyła swą ziemską pielgrzymkę – w warunkach szpitalnych – w oddaleniu od swojej rodziny zakonnej. Ciało zmarłej Siostry spoczęło na cmentarzu parafialnym w Łodzi-Rudzie.

Jadwiga Kamińska

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.