Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - 13 grudnia roku pamiętnego...

W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Łodzi, na placu katedralnym im. Jana Pawła II prezentuje wystawę „13 XII 1981 r. w Łodzi widziany obiektywem aparatu fotograficznego”.

Cel wystawy jest przede wszystkim edukacyjny. Organizatorzy chcą przypomnieć łodzianom o wprowadzeniu stanu wojennego i o tym, co się stało 13 grudnia w siedzibie Zarządu Regionalnego NSZZ „Solidarność” przy ul. Piotrkowskiej 260. - Chcemy pokazać atmosferę tego terroru, tej napaści na członków Solidarności. Pokazujemy też walkę hunty wojskowej z narodem polskim, z Solidarnością, która była symbolem wolności i demokracji w Polsce za rządów Jaruzelskiego – powiedział dr hab. Dariusz Rogut – dyrektor Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

   Autorem wystawy jest Grzegorz Nawrot z Oddziału Łódzkiego IPN, który przypomniał, że pogoda i dekret o stanie wojennym nie sprzyjały fotografowaniu, mimo to kilka osób uwieczniło tamte wydarzenia. Scenerią była ulica Piotrkowska, głównie teren w sąsiedztwie łódzkiej katedry. - Z okazji 40. rocznicy pomyślałem, że warto przypomnieć ludzi, którzy wtedy fotografowali, a byli to: Lech Ryszewski, Henryk Majewski, Marek Kowal i Dariusz Graczyk. Dzięki Henrykowi Marczakowi, działaczowi pabianickiej i łódzkiej Solidarności, udało się ustalić autorów zdjęć – podkreślił pomysłodawca wystawy. A jak wspomina tamte dni Marek Kowal obecnie fotoreporter TVP 3. - Nie bałem się, byłem młodym chłopakiem i nie miałem poczucia, że to jest jakieś zagrożenie. Zrobiłem kilkanaście zdjęć i zabrakło mi filmu. Wtedy były inne warunki techniczne, nie było aparatów cyfrowych, a na filmie mieściło się 36 zdjęć.

Delegacje NSZZ Solidarność Ziemi Łódzkiej i Instytutu Pamięci Narodowej złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą siedzibę Solidarności.
Ekspozycję na placu katedralnym im. Jana Pawła II można oglądać do 22 grudnia.

Foto: Marek Kamiński

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.