Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - „Kujon” u św. s Faustyny

Liturgię w kościele pw. św. s. Faustyny Kowalskiej ubogacił śpiewem kolęd „Gdy się Chrystus rodzi” oraz „Gdy śliczna panna”, Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon”. Mszę św. w intencji budowniczych świątyni i ofiarodawców odprawił ks. kan. Wiesław Potakowski proboszcz parafii. Ks. Wiesław wyraził wielką radość z obecności zespołu, który od wielu lat jest związany z parafią. Już w 2006 r. uczestniczył w pierwszym Festynie Miłosierdzia. Po Mszy św. zespół wystąpił z koncertem kolęd i pastorałek.

  
- W swoim repertuarze zespół próbuje pokazać troszeczkę inną stronę czci Bożego Narodzenia. Oparte jest to na twórczości ludowej i innym sposobie oddania chwały Jezusowi.
Jest to szczere, naturalne, może czasem rubaszne, ale chyba tak trzeba czcić Pana Boga. Jeśli się podoba  i można zanucić, to jesteśmy bardzo zadowoleni. Chcemy dać trochę przyjemności naszym słuchaczom – podkreślił Krzysztof Dąbrowski kierownik zespołu.
        
Zespół „Kujon” zaśpiewał m.in.: „Dlaczego dzisiaj”, „Dnia jednego”, „O Gwiazdo Betlejemska”, „Pastuszkowie bracia”, „Okno w chmurach”, „Łokarynki”, a także pastorałkę „Kołacz”, którą skomponował Włodzimierz Korcz. - Dlaczego mamy ją w repertuarze? Bo chcemy podkreślić, że łodzianie mają też swój wkład w te święta – dopowiedział kierownik zespołu.
         
Koncert zespołu został owacyjnie przyjęty a utwory, które niektórzy usłyszeli po raz pierwszy, bardzo się podobały. Była to wspaniała uczta duchowa, której doświadczyli słuchacze. Koncert wprowadził nas w  świat wydarzeń z roku narodzin Jezusa. - Chociaż wystąpiliśmy w uszczuplonym składzie z powodu pandemii, ale bardzo chcieliśmy tutaj być w tej zaprzyjaźnionej parafii, zaśpiewać i dać ludziom trochę przyjemności w tym trudnym cowidowym czasie – powiedział Krzysztow Dąbrowski.
          
Zespół „Kujon” jest jedynym studenckim zespołem folklorystycznym w akademickiej Łodzi, a jego członkami są studenci łódzkich uczelni. Nazwa „Kujon” pochodzi od nazwy tańca z okolic Łowicza – łowickie kujony. Zespół koncertuje nie tylko w Polsce ale również poza granicami kraju.
    
 Foto: Marek Kamiński

  

    

                                                          

Copyright © 2017. All Rights Reserved.