Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Noworoczne spotkanie

W Stowarzyszeniu Słowo i Muzyka u Jezuitów w miłej i rodzinnej atmosferze odbyło się noworoczne spotkanie, na którym podsumowano działalność w roku 2021. Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku był XII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. prof. Teresy Żylis - Gara. Dużym zainteresowaniem, a w związku z tym też i dużą frekwencją cieszyły się koncerty takie jak:

„Muzyka z jezuickich misji”, „Zaduszki bluesowe”, „Św. Hildegarda w muzycznym ogrodzie”, „Bukiet najpiękniejszych pieśni” czy koncert patriotyczny „Modlitwa serca silniejsza od słów”.

Na spotkaniu przedstawiono też program koncertów, które odbędą się w tym roku. W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus będziemy mogli już 20 lutego wysłuchać koncertu „Radość miesiąca Adar” w wykonaniu Szymchy Kellera z zespołem, natomiast 15 maja wystąpi Bartłomiej Bart Dyrcz z zespołem w „Kliszczackiej majówce”. Ciekawie zapowiada się również koncert na 22 harfy, którego będziemy mogli wysłuchać 21 maja.

XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się 2 października. W koncertach będziemy mogli uczestniczyć w świątyni oo. Jezuitów,a na koncert finałowy organizatorzy zapraszają do Teatru Muzycznego w Łodzi na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”- „A to Polska właśnie”.

Stowarzyszenie Słowo i Muzyka u Jezuitów ukonstytuowało się w 2013 r. W ramach statutowej działalności zajmuje się organizacją koncertów w ciągu całego roku. Jest to muzyka chóralna, organowa, kameralna i solowa. Stowarzyszenie promuje nie tylko wybitnych twórców, ale także młodych artystów z Łodzi i regionu. Wszystkie działania stowarzyszenia nadzoruje i otacza opieką o. Józef Łągwa prezes zarządu i dyrektor festiwalu. Pozyskuje sponsorów, mecenasów i patronów. W 2012 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 r. został uhonorowany przez Radę Miejską „Odznaką za zasługi dla miasta Łodzi. Medal 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznał o. ppor. Józefowi Łągwie, Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów w 2021 r.

Jadwiga Kamińska

za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.