Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Renowacja organów

„Tak jak my, mimo wielu trudności, podjęliśmy trud wznoszenia
Domu Bożego, tak niech nasi następcy otaczają Go gorliwą troską i w dziele swym nie upadają na duchu.” Z dokumentu pamiątkowego, umieszczonego w dniu 20 września 1883 roku w kuli pod krzyżem wieży głównej kościoła.

Stowarzyszenie Słowo i Muzyka u Jezuitów wraz ze Społeczną Radą Renowacji Organów i wspólnotą jezuicką podjęło się konserwacji i częściowej rekonstrukcji organów w sanktuarium pw. Najświętszego Imienia Jezus. Organy powstały w drugiej połowie XIX wieku w dolnośląskiej firmie Schlag und Söhne w Świdnicy do celów liturgicznych i koncertowych ówczesnego kościoła ewangelicko – augsburskiego św. Jana w Łodzi.

 Drugiego lutego 1945 r. jezuita Franciszek Przybylski, przejął w imieniu prowincji Wielkopolsko – Mazowieckiej kościół wraz z towarzyszącymi mu zabudowaniami i czwartego lutego dawny kościół św. Jana został poświęcony jako świątynia rzymsko – katolicka, otrzymując wezwanie Najświętszego Serca Jezusa. Zachowane do dnia dzisiejszego organy są jednym z przykładów unikatowej konstrukcji.

- Pragniemy, aby instrument, który mimo ubytków w substancji systemu powietrznego i mechaniki zachował ponad 90% oryginalnych XIX wiecznych piszczałek, stał się poprzez swoją wzorcowo zrealizowaną konstrukcję prekursorem pogłębionego, właściwego rozumienia zabytkowych łódzkich organów. To właśnie te najstarsze instrumenty naszego miasta stanowią niejako zwierciadło, w którym odbija się najświetniejsza bodaj epoka rozwoju wielokulturowej XIX wiecznej Łodzi. - powiedział o. Józef Łągwa SJ.

Jednym z członków Społecznej Rady Renowacji Organów jest ks. Michał Makula proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej pw. św. Mateusza. - Sentymentalnie bardzo czuję się związany z tym miejscem i z tym kościołem, bo to właśnie z tej parafii ówczesnej św. Jana, została wyodrębniona parafia św. Mateusza. Muzyka organowa i instrumenty organowe stanowiły i stanowią też ważny element naszej tożsamości. Nie wyobrażamy sobie liturgii bez dźwięków muzyki organowej. Z całego serca życzę, żeby ten instrument służył Panu Bogu na chwałę, ale też wszystkim, którzy chcą w pięknym wnętrzu kościoła posłuchać dobrej muzyki organowej. Bardzo się cieszę, że te organy będą odzyskiwały swój dawny blask i swoje wspaniałe brzmienie. - podkreślił ks. Makula.

Zaangażowani w niezwykłe wyzwanie konserwatorskie mają nadzieję, że wspólny cel zostanie zrealizowany dla większej chwały Bożej, a także jako pochwała historii i dziedzictwa kulturowego miasta Łodzi.


za:lodz.niedziela.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.