Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Łódź: Pamiętamy o bohaterach

Na fasadzie gmachu Sądu Okręgowego w Łodzi (Plac Dąbrowskiego 5) odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” - organizatora i pierwszego dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Zbrodnia sądowa, która miała miejsce w tym budynku była efektem orzeczenia Sądu Wojskowego. Sądu Wojskowego już dzisiaj nie ma i nie miał w tym miejscu swojej siedziby.

- To nie Sąd Okręgowy w Łodzi jest spadkobiercą tego haniebnego wyroku, ale Sąd Wojskowy, który nie miał wówczas tak dużej sali, aby pomieścić oskarżonych oraz publiczność biorącą udział w procesie – powiedział dr Michał Błoński prezes Sądu Okręgowego w Łodzi. - Kiedy pandemia się skończy, zapraszam do zwiedzania sądu. Chętnie pokażemy salę (obecnie sala nr 1 na pierwszym piętrze), w której zapadło to orzeczenie – dodał pan prezes.

List okolicznościowy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał wicewojewoda łódzki Piotr Cieplucha. - Składamy dziś hołd żołnierzowi o nieposzlakowanej opinii i kryształowej biografii. Stanisław Sojczyński pseudonim Warszyc był postrzegany jako jeden z najbardziej ideowych przedstawicieli żołnierzy wyklętych. Za swoją wierność oddał życie. Pamięć o nim, jego niezwykłej drodze i życiowych ideałach, jest w nas obecna do dzisiaj. Będziemy przekazywać ją przyszłym pokoleniom.

Andrzej Janecki z Urzędu Miasta Łodzi odczytał list prezydent Hanny Zdanowskiej - Dla „Warszyca” celem było przeciwdziałanie terrorowi władz, walka z bezprawiem i prześladowaniami. Doświadczył poniewierki, cierpienia i śmierci, wszystko dla dobra Polski i zasad, którymi się kierował.

Tablicę poświęcił i poprowadził modlitwę za poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego ks. kapelan por. Józef Łągwa.

 O Stanisławie Sojczyńskim powinniśmy pamiętać i uczyć się od niego szacunku do Ojczyzny. Ten zwykły nauczyciel szkoły powszechnej nie tylko był przywiązany do tradycji narodu polskiego, ale i szacunku do państwa polskiego. Był lojalnym obywatelem Drugiej Rzeczpospolitej. - Warto pamiętać, że był przeciwnikiem obozu sanacyjnego. Miał także świadomość, że nowa Polska, o którą on walczył jako żołnierz, musi być państwem demokratycznym i sprawiedliwym. Komunizm tego nie gwarantował. Był wielkim patriotą, wielkim oficerem, był człowiekiem, który mówił prawdę, pisał prawdę i za tę prawdę zginął – powiedział dr hab. Dariusz Rogut dyr Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Wyrok śmierci na kapitanie Sojczyńskim i pięciu jego żołnierzach, wykonano 19 lutego 75 lat temu na terenie byłego poligonu na Brusie. Miejsca pochówku bohaterów do dziś pozostają nieznane.


Publ:lodz.niedziela.pl

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.