Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Fabryka Aktywności Miejskiej

Przy ul. Tuwima 10 w Łodzi została otwarta Fabryka Aktywności Miejskiej.
- Łodzianie są ludźmi niesamowicie aktywnymi. Od wielu lat chętnie biorą udział w Budżecie Obywatelskim realizując swoje inicjatywy. Chcieliśmy całą ich aktywność wspomóc stwarzając to miejsce. Tutaj każdy może przyjść, uzyskać wszelkie informacje, powiedzieć co potrzebuje w swojej okolicy, a my pomożemy. Mamy tu ofertę dla wszystkich zainteresowanych – powiedziała Agata Burlińska zastępca dyr. Biura Aktywnośći Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi.

 Na otwarcie przygotowano wiele atrakcji, najmłodsi chętnie brali udział w warsztatach plastycznych. Reprezentantki VENOL Atomówki Łódź zorganizowały zajęcia z rugby.
        
 - Przyszłyśmy tutaj rekrutować do drużyny nowe dziewczyny. Byłoby fajnie, gdyby było nas więcej i coraz więcej ludzi interesowało się rugby. Chciałyśmy się pokazać jako nowa, młoda drużyna i zabawić dzieciaki – mówiła Wiktoria Pietrzak. Seniorów do sali warsztatowej na zajęcia z obsługi smartfona zapraszała Celina Maciejewska rzecznik do spraw seniorów. Dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa prac dzieci i młodzieży „Łódź to moje miasto, bo...”. - Tutaj pokazujemy jak dzieci widzą nasze miasto, jak widzą tę przestrzeń, jak ją odbierają, czego im tu brakuje, a co kochają. Jest to wystawa niezmiernie inspirująca, a momentami bardzo wzruszająca – dodała dyr. Agata Burlińska.  Strefa wymiany sąsiedzkich umiejętności i kompetencji zapełniała się karteczkami z prośbą o kontakt. Jeśli ktoś piecze pyszne ciasta, a druga osoba może pomóc z zepsutym komputerem, to mogą się wymienić kontaktami, W ten sposób łodzianie mogą sobie nawzajem pomagać i ułatwiać życie.
          
Swoje stoisko przygotował także Bank Żywności, oferując zwiedzającym słodycze i napoje. - Zajmujemy się pomocą dla najuboższych mieszkańców Łodzi i województwa. W czasie spotkań mówimy o idei niemarnowania jedzenia, staramy się edukować już od najmłodszych lat, przeprowadzać animacje z dziećmi jak układać prawidłowo produkty w lodówce, aby się nie marnowały – podkreśliła Katarzyna Gabrysiak. Na stoisku można było też otrzymać „Poradnik o niemarnowaniu, oszczędzaniu i zdrowym odżywianiu”.
    
W sali wystaw studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi prezentowali prace wykonane specjalnie na aukcję przeznaczoną na rzecz Ukrainy. Obrazy każdy może zakupić, a dochód ze sprzedaży zostanie przekazany organizacjom pozarządowym, które pomagają uchodźcom z Ukrainy.
    
Wystawa fotograficzna „Ukraina w ogniu” autorstwa Macieja Stanika, robiła na zwiedzających niezwykłe wrażenie. - Jest to odzwierciedlenie tego, co  dzieje się w Ukrainie. To są nie tylko zbrodnie wojenne, ale zbrodnie ludobójstwa. To dzieje się w Europie. Wydawałoby się XXI wiek, świat cywilizowany, a dochodzi do takiego barbarzyństwa – powiedział Eugeniusz Lipert.
       
Aby otoczenie fabryki było jeszcze piękniejsze sadzono rośliny, a rozpoczęła, poznając zasady prawidłowego nasadzania, grupa starszaków z Przedszkola Miejskiego nr 58.
      - Dzieci najpierw wysłuchały pogadanki na temat jaka jest rola roślin. Jak one są użyteczne dla naszego miasta, jaki mają  zdrowotny wpływ na nasz organizm. To jest spójne z zajęciami, które prowadzimy na terenie przedszkola – zauważyła Elżbieta Barabasz wychowawczyni starszej grupy.
    
Fabryka Aktywności Miejskiej proponuje różne oferty. - Będziemy do siebie zapraszać dzieci i młodzież, aby poznawali czym jest obywatelskość, jak działa nasze miasto.
Mile widziani będą również seniorzy, którzy mają swoje projekty i swoje marzenia. Zapraszamy organizacje pozarządowe, ale także ludzi, którzy są niezrzeszeni i poszukują miejsca, aby zaprezentować swoje ciekawe pomysły. To wszystko możemy tutaj zrealizować. Chcemy, aby fabryka żyła i była miejscem, które mieszkańcy znają i chętnie odwiedzają – powiedziała dyr. Agata Burlińska .

 

 

 

 


Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.