Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Czas na herbatkę

Herbata to napar przyrządzony z liści i pąków grupy roślin, należących do rodzaju Kamelia. Na jej walory smakowe i zapachowe mają wpływ: miejsce upraw, sposoby zbierania, umiejscowienie listków. Najwięcej herbaty spożywają Anglicy 2,5 kg rocznie na osobę, natomiast Polska jest na ósmym miejscu, 1 kg na osobę.
Na spotkanie seniorów 60+ „Czas na herbatkę” do Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego przy Placu Wolności 2, zaprosiła Elżbieta Łacina prezes zarządu Fundacji DOZ dbam o zdrowie.

- Pomysł wykładu o herbacie jest kontynuacją spotkań na temat miodu, kawy oraz czekolady. Są to napoje zdrowe i często stosowane. Herbata jest drugim po wodzie najczęściej spożywanym napojem. Anglicy wypijają dziennie 165 milionów filiżanek – mówiła pani prezes.
    
Napój ten zaczęto pić powszechnie dopiero w VII wieku w Chinach. Europa o herbacie dowiedziała się z pamiętników podróżnika Marco Polo, a pierwsza dostawa do Holandii dotarła w 1610 r. Stąd trafiła do Włoch, Francji, Niemiec i Portugalii. Do Polski przywędrowała z Francji. Zwyczaj jej picia upowszechnił się na stałe w drugiej połowie XVIII wieku za Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na początku XIX wieku stała się powszechnie uznawanym trunkiem inteligencji. Serwowano ją w specjalnych herbaciarniach i podczas spotkań na salonach artystyczno – literackich. Jeśli chodzi o kolory to mamy herbatę: czarną, czerwoną, turkusową, zieloną, żółtą i białą. Jest wiele sposobów jej parzenia: po japońsku, chińsku, angielsku, rosyjsku, szkocku, holendersku. Moc herbaty zależy od czasu parzenia, im dłużej parzymy tym będzie słabsza. Ze względu na zawartość ponad 400 składników picie herbaty chroni przed wieloma chorobami.
    
Herbatę uprawia się w ponad 50 krajach, jednak najwyższej klasy herbaty dostarcza pięć obszarów (na terenie Chin, Japonii, Indii i na Sri Lance), najlepszą uzyskuje się z plantacji wysokogórskich położonych powyżej 1500–1800 m npm. Największymi producentami tego wspaniałego napoju są Chiny, Indie, Kenia orazTurcja.
    
Spotkaniu towarzyszyła degustacja różnych gatunków herbat. W sali wykładowej zgromadzono wiele gadżetów. - Zbieraliśmy opakowania papierowe i metalowe, filiżanki, czajniki, szklanki z aluminiowym lub plastikowym koszyczkiem, w których kiedyś piło się herbatę, samowary, a także reklamy z różnych epok – powiedziała pani prezes.
    
Eksponaty związane z tematem herbaty można było podziwiać w specjalnie przygotowanych gablotach.

         

                                                                     

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.