Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - 20 lat w służbie bliźniemu

„...Na sukces Fundacji składa się codzienna ciężka i odpowiedzialna praca na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z różnych powodów. ...Dzisiejsza uroczystość jest dobrą okazją, aby przekazać wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do wypracowania tak bogatej oferty wsparcia i pomocy na rzecz potrzebujących”...- tak w liście napisała Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi do Prezes Fundacji „Równe Szanse” Eweliny Gallas.

Ponad 20 lat temu, kiedy Tadeusz Gallas odchodził na emeryturę, dwie jego córki, aby się tacie w domu nie nudziło, postanowiły znaleźć mu zajęcie. Wymyśliły fundację – Taty już nie ma z nami od 2019 r., a Fundacja „Równe Szanse” trwa i  nadal działa – mówi prezes Ewelina Gallas.                                  
    
Fundacja „Równe Szanse” prowadzi programy edukacyjne, aktywizacyjne, pomocowe i działania reintegracji społecznej.
                                        
Działalność fundacji
    
Celem organizacji jest stworzenie możliwości równego rozwoju intelektualnego i fizycznego każdego człowieka, niezależnie od jego wieku, stanu majątkowego, stopnia pełnosprawności, pochodzenia. - Zajmujemy się osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzimy programy dla osób bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych, wychodzących z uzależnień, zagrożonych przemocą domową, niezaradnych życiowo, dla tych, którzy znaleźli się w kryzysie i potrzebują pomocy by wrócić do społeczeństwa. Opieką obejmujemy całe rodziny – podkreśla pani Ewelina.
       
W fundacji można uzyskać bezpłatną pomoc pedagoga, prawnika, terapeuty (grupy wsparcia i samopomocowe). Organizowane są warsztaty plastyczne, fotograficzne, medialne, telewizyjne oraz  muzyczne. W fundacji działa klub seniora , gdzie  odbywają się wieczory taneczne  w budynku przy Rogozińskiego 15a. W każdą  środę o 18.00 spotyka się tu też chór. Od prawie 2 lat  działa pierwszy w Łodzi sklep charytatywny Kuferek  w budynku przy Wólczańskiej 225. Marzeniem zarządu są tanie obiady, ale wymaga to dostosowania i remontu pomieszczeń. Pragną również otworzyć bibliotekę, ponieważ ludzie chcą czytać i poszukują ciekawych książek.
                                                 
Nic za darmo
         
Od początku powstania fundacji funkcjonuje program - nic za darmo. Można otrzymać paczkę żywnościową, odzież, środki czystości czy inną pomoc rzeczową w zamian za pracę  na rzecz fundacji, innych potrzebujących, ale też w zamian  za pracę nad swoim życiem.     -  Nie ma rozdawnictwa  za darmo. Trzeba wykazać się jakąkolwiek inicjatywą . Iść na terapię, posprzątać, pomóc w remontach czy transporcie, uczestniczyć w warsztatach, wolontariacie, śpiewać w chórze, podjąć pracę czy naukę. Wtedy staramy się objąć każdego kompleksową opieką – dodaje pani prezes.
        
Działa tutaj kadra wolontariuszy i stażystów, tworzą oni grupę samopomocową . Powstał krąg liderów dbających o siebie wzajemnie, ale też wprowadzający nowe osoby. - Najbardziej się cieszę jak widzę współpracę i więź naszej fundacyjnej rodziny. Ktoś chory, inni przynoszą zakupy, prowadzą do lekarza. Ktoś chwilowo został bez dachu nad głową – ktoś  mówi zamieszkaj u mnie  póki nie dostaniesz klucza. Potrzebny wózek, już szukamy,  Ktoś niezaradny, sam nie  umie umówić wizyty, inny prowadzi go  za rękę.  Będzie impreza – to ja upiekę ciasto, ja przygotuję tort, ja zrobię  sałatkę. Wszyscy chcą dołożyć własną cegiełkę. Podziwiam to i szanuję, każdy jest ważny i potrzebny. Ma być sobą , byle z sercem i szczerze – mówi Ewelina Gallas.
                                                    
Pomoc Ukrainie
      
Od 10 lat fundacja współpracuje z Towarzystwem Przyjaźni Polsko – Ukraińskiej. Kiedy wybuchła wojna, zaoferowano pomoc rodzinom z Ukrainy, które zamieszkały w Łodzi. Punkt pomocy działa od początku konfliktu zbrojnego.  Uchodźcy nie tylko biernie wyciągają rękę po pomoc, ale też starają się pomóc na ile mogą i umieją. W punkcie pomocy jest już ponad dwudziestu wolontariuszy z Ukrainy.
    
- Ukraina to trudny temat.  Wiele emocji, których nie da się opisać w prosty sposób. Przychodzą i płaczą: mój dom jest w ruinie, nie mam kontaktu z synem i nie wiem gdzie jest,  miałam sklep, weszli i zabrali wszystko. Miałam pracę, dom, rodzinę, tu jestem sama z dzieckiem, nie wiem co dalej. Pytają mnie ludzie dlaczego pomagamy uchodźcom nie wymagając  nic  w zamian. Dla mnie to oczywiste. Pytam: a ty uciekasz, bo runął  twój dom? Straciłeś bliskich? Masz plany  na kolejny rok? Rzuciłeś dobrą pracę i z jedną walizką, kotem i dwoma nastoletnimi synami śpisz w wynajętej kawalerce na materacu, na podłodze i nie wiesz jak długo tak będzie? A może nie liczyć  na powrót? A może normalność nigdy nie wróci, a może nie ma już domu, do którego chcesz wracać? Zaskoczyła mnie kiedyś starsza pani, która dziękowała za wsparcie i powiedziała: Nikt się  nie spodziewał, że Polacy tak będą Ukraińcom pomagać. Po tym co się w historii działo, kto by pomyślał, że zechcecie nam pomóc. Nigdy tego nie zapomnimy. Ostatecznie,  po obu stronach dobrze się  nie działo. Rosną nowe pokolenia, może czas na zmianę myślenia? - zauważa pani Ewelina.




                                                                            
 

 

 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.