Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska-Wojna – reportaż z Ukrainy

W parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyło się spotkanie z korespondentem wojennym red. Jakubem Maciejewskim, który jako jeden z pierwszych dotarł na front i był tam 160 dni. O okrucieństwie wojny i zdziczeniu wojsk rosyjskich opowiada w publikacji „WOJNA. Reportaż z Ukrainy”.

 - Napisałem tę książkę, ponieważ tak, jak wielu Polaków, poczułem potrzebę pomóc Ukrainie i Ukraińcom. Miliony Polaków pomogło tu, nad Wisłą. Ja w najdalszych zakamarkach Donbasu widziałem polskie produkty spożywcze, odzież, którą przesyłaliście Państwo potrzebującym  w Ukrainie. Spotkałem setki polskich wolontariuszy, ratowników medycznych, ochotników broniących Ukrainy, a także dziennikarzy. Ta książka powstała jako wyraz potrzeby sprzeciwienia się temu złu. Każdy z nas doskonale to rozumie, bo ktoś przyjął uchodźców, inny przekazał dary, a jeszcze inny tak jak ja, napisałem tę książkę. Wszyscy więc składamy się na zdanie egzaminu przez nasz naród, zdanie historycznego egzaminu podczas inwazji rosyjskiej na Ukrainę – powiedział autor.
    Ukraińcy postrzegali nas jako przyjazny naród, który osiągnął wielki ekonomiczny i państwowy sukces. To co teraz dzieje się z opinią Ukraińców o Polakach, przechodzi nasze najśmielsze wyobrażenia. - Dziesiątki, jak nie setki razy słyszałem podziękowania od ukraińskich żołnierzy i oficerów wzruszonych ze łzami w oczach, którzy prosili, żeby w ich imieniu podziękować Polakom za przyjęcie do naszych domów, szkół, hoteli ich rodzin. Będąc pewnymi, że ich bliscy są bezpieczni, mogą bronić swojego kraju z okrutnym najeźdźcą. Ukraińcy postrzegają nas teraz jako przyjaciół i braci. Postrzegają Polskę jako silne państwo, z silną władzą, broniącą wartości i demokracji. Gdyby nie Polska i Polacy, Ukrainy dzisiaj już by nie było – podkreślił red. Jakub Maciejewski.
        Spotkanie, które prowadził ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii, przewidziane było  na około 50 minut, a trwało ponad dwie godziny. Uczestnicy spotkania zainteresowani byli nie tylko przebiegiem działań wojennych, ale także dyskutowali o odbudowie Ukrainy materialnej, duchowej i moralnej po wojnie. Chętni mogli nabyć niezwykle wartościową lekturę, bogato ilustrowaną zdjęciami. Pan Jakub nie tylko wpisywał do książki piękne dedykacje, ale również chętnie uczestniczył w sesjach zdjęciowych.

 


 

 

 

                                                                             

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.