Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Agnieszka Sadowska - Aldona

Mija pierwsza rocznicy śmierci etnograf Aldony Plucińskiej, kustosza Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Z tej okazji, w parafii Chrystusa króla w Łodzi została odprawiona msza święta, a w Mzurkach (w powiecie piotrkowskim), z którymi wiele lat Aldona Plucińska współpracowała, z inicjatywy Ryszarda Cieślaka, sołtysa Mzurek odsłonięta została tablica pamiątkowa:

-Nasza współpraca z panią Aldoną zaczęła się w 2004r. podczas organizacji III Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Szydłowie- powiedział Ryszard Cieślak- do 2019r kolejne przeglądy nabierały coraz większego rozgłosu. Czynnie uczestniczyła w wydarzeniach w naszej parafii w Suchcicach jako juror festiwali, przeglądów folklorystycznych i muzycznych. Z jej inicjatywy, na 15- lecie Orkiestry w Suchcicach został wykonana płaskorzeźba patronki muzyki- św. Cecylii. Była niesamowicie aktywną osobą, chętnie dzieliła się swoją wiedzą i robiła to w ciekawy sposób. Krótko przed śmiercią wystąpiła jeszcze w programie  o zabytkowych kapliczkach. Będziemy ją pamiętać jako niezwykle ciepłą osobę o gołębim sercu, oddaną ludziom, gotową dla każdego zawsze poświęcić czas. Wraz z komitetem budowy ufundowaliśmy obelisk z tablicą przy przydrożnym krzyżu. Poświęcili ją ks. Adam Stańdo, proboszcz parafii Krzepczów, ks. Łukasz Szmidt z Suchcic i ks. Mariusz Staszczyk.
-Córka kochała ludzi, polskie tradycje i zwyczaje-mówiła Marianna Plucińska-zwłaszcza polską wieś, gdzie religia zawsze była bardzo silna, a jej zewnętrznym przejawem były krzyże, przydrożne kapliczki. Ceniła twórców ludowych. Dziś w dobie komputerów kiedy często zanika zainteresowanie dawną kulturą, rozbiła wszystko, żeby te tradycje przekazywać.   

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.