Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Zapal znicz pamięci

Już po raz piętnasty pięć Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN z Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Bydgoszczy organizuje akcję upamiętnienia polskich obywateli II RP zamordowanych przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej w ramach operacji „Tannenberg”, „Akcji Inteligencja” oraz „politycznego oczyszczania gruntu”.

Przedstawiciele polskich warstw przywódczych zostali zamordowani na terenach wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy w Wielkopolsce, w regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i na Górnym Śląsku. W dokonanych wówczas licznych egzekucjach rozstrzelano setki Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Likwidowano także polskich urzędników, księży, nauczycieli, działaczy politycznych i społecznych. Zginęli tylko dlatego, że pełnili przywódcze role w polskim narodzie. Jako zakładników rozstrzelano ich na głównych placach polskich miast i miasteczek. Innych wywożono do lasów i zabijano nad dołami śmierci, a ich doczesne szczątki poszukiwane są do dnia dzisiejszego.

9 września 1939 r. po zajęciu przez wojska niemieckie Łodzi, do miasta wkroczyli dowodzeni przez Hauptsturmführera Fritza Lipharda funkcjonariusze Einsatzgruppe III. Zajęli oni budynek przy al. Karola Anstadta 7  i rozpoczęli aresztowania wśród mieszkańców Łodzi i okolic.

Miasto zostało włączone do utworzonego 26 października 1939 r. Generalnego Gubernatorstwa, jednak silne naciski miejscowej ludności niemieckiej spowodowały, że 9 listopada 1939 roku, Łódź została przyłączona do III Rzeszy. Tego dnia Niemcy rozpoczęli masowe aresztowania miejscowej elity polityczno–intelektualnej państwa polskiego.
Zatrzymano ponad 1500 osób w obozie przejściowym na Radogoszczu. Większość uwięzionych na mocy policyjnych sądów doraźnych skazano na karę śmierci i rozstrzelano w masowych egzekucjach w Lasach Lućmierskich oraz na poligonie Brus.

Miejsca pamięci w Łodzi:  Cmentarz komunalny Doły, Fabryka Glazera przy ul. Liściastej 17, Gmach XII LO przy ul. Anstadta 7, Szpital w Kochanówce im. J. Babińskiego przy ul. Aleksandrowskiej 159, gdzie zamordowano 1500 osób niepełnosprawnych.
    
Pamiętajmy o tych, którzy mają swój grób, tablicę z imieniem i nazwiskiem, ale również o tych, którzy leżą w bezimiennych, masowych mogiłach, a także i o tych, którzy nadal są poszukiwani. Zapalmy znicz w niedzielę 22 października w ramach XV Edycji Akcji Medialno – Edukacyjnej „Zapal znicz pamięci”.


 

Foto: Marek Kamiński

Copyright © 2017. All Rights Reserved.