Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jadwiga Kamińska - Kultura w Konsulacie

Siedziba Konsulatu Republiki Albanii przy ul. Gdańskiej 107 staje się na mapie Łodzi nowym ośrodkiem kultury. Jesteśmy zmęczeni drapieżnością dni i czasów. Dzisiaj daje się wyczuć jak bardzo pragniemy zanurzenia się w to, co piękne. Aktualnie w sali wystawowej konsulatu możemy podziwiać obrazy Janusza Andrzeja Reszki. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach w wielu krajach na świecie m.in. w

Japonii, Szwajcarii, Izraelu, Francji, Syrii, Kuwejcie, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, USA, Australii, Niemczech, Słowenii i Kanadzie. Aktualny styl uprawiany przez malarza to postkubizm chromatyczny.

W sali koncertowej im. prof. Waldemara Sutryka muzyczną ucztą był koncert występującej po raz pierwszy w Polsce pianistki Lule Elezi, która jest profesorem Wydziału Artystycznego Katedry Sztuki Muzycznej Uniwersytetu w Prisztinie (Albania). Artystka jest szczególnie ceniona za interpretacje dzieł Fryderyka Chopina i Ludwika van Beethovena. W jej wykonaniu usłyszeliśmy m.in.: Fryderyka Chopina Nokturn Opus Nr 1, Balladę Nr I Opus 23, Scherzo II Opus 31, a także „Sonatę Nr 8 Opus 13 Ludwika van Beethovena.

Dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa fotograficzna ukazująca zabytki i najpiękniejsze miejsca Republiki Albanii, które warto zwiedzić oraz piękne plaże, na których można wypocząć. W ostatnim czasie odbył się po raz pierwszy konkurs „Wakacyjna piosenka”, do udziału w nim zaproszono dzieci z rodzin zastępczych. Zadaniem wykonawców było zaprezentowanie jednego utworu.  - Poziom konkursu ze względu na wiek od 7 do 16 lat, był bardzo zróżnicowany, ale celem tego wydarzenia było odkrycie i rozwijanie talentów wokalnych młodych ludzi, którzy maja pasję do śpiewania. Pięcioro zwycięzców w nagrodę pojedzie na 12 dniowe kolonie letnie do Dusznik – Zdroju. Tam będą szlifować swoje umiejętności muzyczne, a po powrocie uczestniczyć w zajęciach Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi – powiedziała Agnieszka Nowicka prezes Fundacji „DOBROdzieje Się” jedna z organizatorek konkursu. Pozostali współorganizatorzy to: Rotary Club Łódź, Stowarzyszenie Chór Dziecięcy Miasta Łodzi oraz Konsulat Republiki Albanii.
    Dzięki dr Pawłowi Michalakowi Honorowemu Konsulowi powstało miejsce, gdzie łodzianie mogą zagłębiać się w przyjazną przestrzeń zabytkowego pałacyku i przeżywać spotkania z kulturą na wysokim poziomie.
    

Foto: Marek Kamiński

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.