Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Europejskie Dni Dziedzictwa A.D.2024 Rok Brunonowy A.D. 2025

Przypadający w miniony weekend w Bieniszewie doroczny odpust Ofiarowania NMP, gromadzący zawsze tysiące wiernych kościoła katolickiego, stał się po raz kolejny  uroczystością wyjątkową. Nałożyło się na niego kilka ważnych  historycznych  rocznic, związanych zarówno z dziejami tego regionu, jak i postaciami lokalnych  patronów tej ziemi, czyli Pięcioma  Braćmi Męczennikami  i ottońskim misjonarzem, św. Brunonem-Bonifacym z Kwerfurtu.

Pierwszą z rocznic stało się 300-lecie działalności kazimierskiego Bractwa Świętych Pięciu  Męczenników, które od setek lat aktywnie zajmuje się zarówno obsługą przybywających tutaj pielgrzymów, jak też codzienną dbałością o święte miejsca katolickiego kultu, czyli o klasztor pobernardyński p.w. św. Jana Chrzciciela, oraz farę miejską p.w. św. Marcina, w których spoczywają święte relikwie Pięciu Braci, odzyskane  w XVI wieku z Czech przez biskupa Jana Lubrańskiego. Ten kazimierski skansen architektury sakralnej uzupełnia drewniany kościół cmentarny p.w. św. Izaaka, zrekonstruowana Studnia Łosośka, w której, według legendy, pojawiał się w cudowny sposób łosoś, będący codziennym pożywieniem pięciu braci pustelników,  a także bieniszewski erem ojców kamedułów, składający się z XVII-wiecznego kompleksu klasztornego i studzienki oraz kapliczki św. Barnaby, znajdującej się w lesie niedaleko opactwa. Nagromadzenie tych świętych miejsc i zabytków architektonicznych  powoduje, że wszystko razem staje się rodzajem rozległej, kulturowo-chrześcijańskiej enklawy, której początki sięgają czasów wczesnopiastowskich, tworzenia się polskiej państwowości. Z tego powodu, dla katolickich pielgrzymów przybycie w to miejsce bywa nierzadko mistycznym przeżyciem.

Na początku września rozpoczęły rozpoczęły się również 32 Europejskie Dni Dziedzictwa p.t. „Szlaki. Sieci. Połączenia”, których głównym moderatorem jest w skali naszego kraju Narodowy Instytut Dziedzictwa. Prezentowana w Kazimierzu Biskupim i Bieniszewie, podczas weekendu, wystawa plansz i grafik autorstwa Grzegorza B. Bednarka, opracowana i przygotowana przez grupę Bibliotheca Romanica i tutejsze Bractwo, przedstawia najważniejsze zabytki niemieckiego szlaku kulturowo-turystycznego o  nazwie Strasse der Romanik, znajduje się tam między innymi zamek w Kwerfurcie, czyli miejsce narodzin św. Brunona - misjonarza ottońskiej Europy.  Łódzka grupa Bibliotheca Romanica od ponad 20 lat współpracuje z Muzeum Zamku w Kwerfurcie, z Polską Akademią Nauk i Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Zainicjowała wraz z warszawskim archeologiem Antonim Smolińskim, projekt o nazwie Brunonalium. Jego celem jest przybliżenie polskim katolikom postaci i działalności misyjnej św. Brunona z Kwerfurtu, który w roku 1009 zginął podczas misji chrystianizacyjnej w okolicach Starej Łomży na Mazowszu. W kazimierskiej farze znajduje się do dziś tajemnicza płyta nagrobna, która od jakiegoś czasu kojarzona jest przez badaczy i historyków ze św. Brunonem i jego pobytem w tym miejscu. Z okazji roku Brunonowego AD 2024, we współpracy z kazimierskim Bractwem i dzięki życzliwości kazimierskich sponsorów została wydana publikacja „Miejsca Brunonowe w Polsce”, która rozpoczyna się opisem fary p.w św. Marcina opracowanym przez Starszego Bractwa, pana Szczepana Mrówczyńskiego.

Zbliżające się w przyszłym roku milenium gnieźnieńskiej koronacji księcia Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, stanie się doskonałą okazją, aby przypomnieć to  wydarzenie i postacie związane z tym historycznym aktem. Św. Brunon i jego więź z  Kazimierzem Biskupim są oczywiste, ponieważ to właśnie on, na zamówienie Bolesława Chrobrego spisał po męczeńskiej śmierci Pięciu Braci historię ich życia i późniejszych cudów.
W tym roku przypada 1020 rocznica przybycia tego misjonarza na piastowski dwór. Z tej też okazji kazimierskie bractwo zostało zaproszone przez władze Gminy Łomża na odpust św. Wawrzyńca, który miał miejsce 12 sierpnia bieżącego roku. Bractwo zawiozło tam przechowywane w Kazimierzu Biskupim relikwie Benedykta, Jana, Izaaka, Mateusza i Krystyna, co stało się symbolicznym spotkaniem po tysiącu lat świętych dusz Pięciu Braci z duszą ich przyjaciela, którym niewątpliwie był św. Brunon. W  bazylice bieniszewskiego eremu znajduje się jeden z niewielu w całej Europie wizerunek tegoż świętego, co świadczy o tym,  że od setek lat jest to jedno z miejsc jego kultu.
Dziejowej rangi oraz wyjątkowości bieniszewskiej pustelni nadaje też historia tego ponadtrzystuletniego opactwa, związana między innymi  z Powstaniem Styczniowym 1863 roku, i powstańczymi bitwami z rosyjskim zaborcą, które dokonały się w kilkunastu miejscach w tutejszych lasach i na tutejszych polach, zbierając swoje śmiertelne żniwo. Klasztor bieniszewski i kazimierski są jednymi z pomników polskiej walki narodowowyzwoleńczej, a sąsiednie mogiły powstańcze i  upamiętniające kapliczki trwają jako niemi świadkowie tamtych wydarzeń.
To wszystko, już od ponad tysiąca lat tworzy niepowtarzalną atmosferę tej okolicy i świadczy o wyjątkowej wartości historycznej, kulturowej i religijnej. Świadectwa patriotycznej postawy tutejszych mieszkańców dodają kazimierskim zabytkom splendoru i wyjątkowej rangi pomników historii Polski.
                                                         
Grzegorz Bednarek, Agnieszka Sadowska
                                                                    

Zdjęcia: Daria Kurbało

 

 

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.