Publikacje członków OŁ KSD
Jadwiga Kamińska-80 lat Ligi Kobiet
W Klubie Nauczyciela świętowano 80 lat działalności Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Ligi Kobiet Polskich. Stowarzyszenie zrzesza kobiety niezależnie od ich światopoglądu, przekonań politycznych, przynależności do innych organizacji.
Przybyłych gości powitała Prezes Maria Jolanta Foksińska – Boguszewska. Pani Prezes przybliżyła historię powstania stowarzyszenia w 1945 roku. Z jej inicjatywy powstały Izby Matki i Dziecka. Dla kobiet organizowane były kursy zawodowe przygotowujące do pracy w różnych zawodach. Prowadzona była też walka z analfabetyzmem. Dla dzieci organizowano kolonie i półkolonie. Członkinie Ligi Kobiet angażowały się w inicjatywę budowy Szpitala Pomnika- „Centrum Zdrowia Matki Polki”, w którym leczą się pokolenia kobiet i dzieci. W chwili obecnej oddział prowadzi poradnię prawno – społeczną, punkt wsparcia rodziców i dzieci niepełnosprawnych, punkt wsparcia seniorów, oferuje bezpłatne obdukcje oraz porady psychologiczne i mediacyjne. Za swoją działalność został odznaczony w 1965 r. Honorową Odznaką Miasta Łodzi, a w roku 2000 Odznaką Za Zasługi dla Miasta Łodzi.
Marszałek Senatu pani Małgorzata Kidawa – Błońska uhonorowała Łódzki Oddział Wojewódzki Ligi Kobiet Polskich Orłem Senackim, który wręczył Senator Krzysztof Kwiatkowski.
Tobiasz Puchalski Dyrektor Biura Wojewody w imieniu pani Wojewody Doroty Ryl przekazał list w podziękowaniu za dotychczasową pracę. - To ważna aktywność na rzecz kobiet w naszym regionie, która jest także dostrzegana przez administrację rządową.
- Dziękuję za waszą pracę, którą każdego dnia czynicie na rzecz potrzebujących. W Łodzi potrzebujących jest bardzo dużo. Wiem jak bardzo intensywnie pracujecie i zabiegacie, żeby nieść pomoc. Jesteście przykładem prężnie działającej od lat organizacji, która niesie pomoc wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Uświadamia i pomaga w sytuacjach kryzysowych, ale przede wszystkim wtedy, kiedy dzieje się krzywda i trzeba pomóc – mówiła Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi.
Zabierając głos Wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka powiedziała – Życzę dużo energii i wsparcia ze strony władz samorządowych. Myślę, że wasza misja, która jest najcenniejsza i najistotniejsza to serce, które przekazujecie mieszkańcom Łodzi.
- Łódź miasto kobiet. Kobiety rządzą Łodzią, prowadzą biznesy, ale też prowadzą organizacje pozarządowe, które wspierają łodzian będących w potrzebie i wymagających wsparcia. Rolą mężczyzn jest, żeby tego nie psuć i nie przeszkadzać, a jak możemy pomóc to w imieniu Łódzkiej Rady Miejskiej ogłaszam gotowość do wsparcia – dodał Bartosz Domaszewicz Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.
W imieniu kard. Grzegorza Rysia i własnym ks. kan. Wiesław Kamiński Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Łódzkiej złożył najlepsze życzenia wszystkim paniom pracującym na rzecz Ligi Kobiet. - Wiele pań, które widzę na tej sali, to są moje parafianki, współpracujemy na co dzień staramy się robić coś dobrego. Gdy dzwonimy do siebie pozdrawiamy się hasłem „Liga rządzi, Liga radzi, Liga nigdy Cię nie zdradzi” (z filmu Seksmisja). Co w Lidze jest takiego dla mnie inspirującego? Przede wszystkim charyzma i energia, zawsze podziwiam siłę, która bije od pań i której można się uczyć. Jako, że jestem pszczelarzem, żeby Liga miała energię, a przynajmniej zarząd, to przyniosłem słoik dobrego miodu z mojej pasieki – powiedział ks. Wiesław.
W podziękowaniu za serce i szczególną pomoc Elżbieta Róża Jankowska Honorowa Przewodnicząca LKP, poseł na Sejm IV i V kadencji, od 52 lat członkini Ligi Kobiet, wręczyła pamiątkowe tabliczki m.in.: Hannie Zdanowskiej, Małgorzacie Moskwie –Wodnickiej, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, ks. kan. Wiesławowi Kamińskiemu, Jolancie Chełmińskiej, Danucie Majdańskiej oraz Jadwidze i Markowi Kamińskim.
Podczas uroczystości wręczono także nagrody i dyplomy najbardziej aktywnym i zasłużonym działaczkom.
Uroczystość zakończył koncert, w którym wystąpiły dzieci z Ukrainy, Natalia Sadowska oraz Lucyna Owsińska. Słodki poczęstunek przygotował m.in. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 4 w Łodzi.
Foto: Marek Kamiński






