Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Czy jest nam potrzebna Łaska?

Czy w XXI wieku może kogoś zainteresować sprawa Łaski? Już myśliciele Oświecenia odwrócili się od nieba kierując swój wzrok ku sprawom doczesnym.
A później w XIX wieku Marks, Engels, w XX Freud i wielu innych, rozwinęli „systemy podejrzeń”, które zwróciły  ostrze swojej krytyki ku religii, zarzucając, że jest bądź opium ludu, bądź rodzajem kolektywnej neurozy. Powstały rozmaite „krytyczne teorie”, które zamierzały przyćmić metafizyczno-religijne myślenie. Dzisiaj, współczesny Europejczyk, który pragnie autonomii i samowystarczalności nie chce żadnej ponadempirycznej legitymizacji,  otwarcie wzbrania się przed przyjęciem invocatio Dei. Elity bez większych protestów dążą  do marginalizacji Kościoła, wyparcia go z życia jednostek i społeczeństw. W rezultacie  wielu ludzi zapomina o różnicy między dobrem a złem, budując stopniowo przyzwolenie dla cywilizacji śmierci.

A jednak pomimo tych prób, nadal potwierdza się prawda słów św. Augustyna o niespokojnym sercu człowieka, które nieustannie poszukuje swojego ukojenia w Bogu. Nic więc dziwnego, że od dwudziestu wieków filozofowie, teologowie i mistycy zgłębiają tajemnicę łaski Bożej. Ich zmagania ukazuje w swojej najnowszej rozprawie ks. dr hab. Andrzej Perzyński, profesor UKSW w Warszawie i WSD w Łodzi. W pracy pt. „Z historii problemu łaski” ks. Profesor przedstawia  przestrzeń niezwykłego świata, w którym człowiek odkrywa szczególny wdzięk Bożej miłości, przynoszącej człowiekowi wieczne zbawienie. Z darem łaski są związane owoce Ducha św: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wdzięczność, pokora, wierność, kształtujące życie chrześcijańskiej wspólnoty.

Rozważania i analizy ks. Profesora przekonująco dowodzą, jak bardzo dokonywany we współczesności przekaz prawd wiary, musi uwzględniać złożony proces kulturowy związany ze zmianą obrazu świata i człowieka oraz z przemianami języka. Bowiem kiedy zmieniają  się język i schematy interpretacyjne to dla skutecznej komunikacji musi się także zmieniać zewnętrzny kształt formuł wiary i zbawienia. Jednak teolog nie może zaniedbać troski o wierność tożsamości orędzia zbawienia. Erudycyjna praca ks. prof. Perzyńskiego, która w przejrzysty i kompetentny sposób ukazuje węzłowy problem naszej egzystencji  powinna zainteresować nie tylko studentów teologii, ale także wszystkich, którzy pragną głębiej poznać tajemnicę relacji Boga i człowieka.

/Ks. Andrzej Perzyński, Z historii problemu łaski, Wydawnictwo UKSW, Warszawa 2010/

Copyright © 2017. All Rights Reserved.