Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jerzy Stasiak - Kongres POLSKA WIELKI PROJEKT w Warszawie

W dniach od 4 do 8 maja odbywał się w Warszawie Kongres, zorganizowany przez Instytut Sobieskiego przy wsparciu partii Prawo i Sprawiedliwość. Referenci, przeważnie pracownicy naukowi różnych uczelni i instytutów, występowali w blokach tematycznych. Przytoczę tylko główne tematy, bo spis tytułów wszystkich referatów zajmuje ponad dwie strony tekstu (ponad 50 pozycji):
Polska – wyzwanie strategiczne,
Infrastruktura, czyli po czym rozpędzić rozwój,
Rządy i sądy w Polsce,
Jakie młodych Polaków chowanie,
Nauka i innowacje, czyli jak budować przewagę,
Przedsiębiorczość, czyli o bogactwie Polaków,
Media publiczne, prywatne i społeczne,
Jak konserwatyści mogą kształtować polskie miasta.

Program Kongresu znajduje się na stronie www.wielkiprojekt.sobieski.org.pl, natomiast referatów można będzie wysłuchać (i obejrzeć) na stronie www.popler.tv/SobieskiTV#21993 (lub 21961 i 22005), gdzie będą stopniowo wprowadzane.

Wśród referentów były tak znane osoby jak Witold Waszczykowski, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Ryszard Legutko, Czesław Bielecki. Głównym organizatorem konkursu był Jan Filip Staniłko z Instytutu Sobieskiego. Brawo! Wspaniała robota!
Słuchając referatów można było nie zgadzać się z referentami kwestiach szczegółowych, ale ich wystąpienia były przeniknięte tą troską i myślą o Polsce, która jest „roztropną troską o dobro wspólne”. Zresztą referenci byli ekspertami w danej dziedzinie i większości uczestników było trudno polemizować z treścią referatów. Np. niżej podpisany był zainteresowany i trochę zorientowany w tematyce bloku „Energetyka”, a mniej zorientowany w innych blokach tematycznych. Byłem ogromnie zadowolony, że mogłem wysłuchać referatów z bloku „Energetyka”, wziąć udział w dyskusji i poznać nowych specjalistów z tej dziedziny. Dobrze byłoby zorganizować w Łodzi lokalną konferencję nt. tzw. polityki klimatycznej i zatłaczania dwutlenku węgla pod ziemię.
W Kongresie brało udział wielu posłów PiS i członkowie kierownictwa PiS z Jarosławem Kaczyńskim – oczywiście na tyle, na ile pozwalały im obowiązki. Na pewno była to okazja dla polityków do zdobycia lepszej orientacji w wielu potrzebnych im dziedzinach.
Kongres zakończył się Mszą Świętą w kościele p.w. Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu oraz koncertem Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.