Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Janusz Janyst - Karnawał z kwintetem

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów każdego tygodnia zaprasza do gmachu przy ul. Gdańskiej na spotkania z Polihymnią adresowane do szerokiego kręgu melomanów. Ale swój artystyczny dorobek uczelnia prezentuje również poza własną siedzibą.
Od listopada 2007 roku, a więc już piąty sezon, organizowane są wspólnie z Urzędem Miasta Zgierza i pod patronatem Prezydenta Zgierza comiesięczne koncerty dla mieszkańców tej właśnie miejscowości. Odbywają się one w sali zgierskiego Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” (jednego z najstarszych w województwie łódzkim) przy ulicy Łęczyckiej. 
W prezentacjach, wzbogaconych zawsze słowem wiążącym, uczestniczą niekiedy pedagodzy uczelni. Śpiewali na przykład Anna Werecka – mezzosopran koloraturowy (wyspecjalizowany w muzyce dawnej), barytony Andrzej Niemierowicz - będący zarazem cenionym solistą Teatru Wielkiego i Ziemowit Wojtczak - związany z Teatrem Muzycznym. Grali – skrzypaczka Maja Tomaszewska, pianistki Dobrochna Jachowicz, Julia Laskowska, Aleksandra Nawe a także jazzujący „Mellow Five”, w skład którego wchodzi m.in. znany saksofonista jazzowy i klasyczny Jacek Delong (kierujący też big-bandem AM).
Najczęściej jednak występują studenci z Wydziału Wokalno-Aktorskiego i różnych klas Wydziału Instrumentalnego. Jest więc okazja posłuchać w zróżnicowanym repertuarze głosów żeńskich i męskich śpiewających solo, w duetach i ansamblach, także różnych instrumentów strunowych (włącznie z harfą), instrumentów dętych drewnianych i blaszanych solo i w składach kameralnych, ponadto instrumentów perkusyjnych – nie tak dawno niezwykle ciepło przyjęty został koncert uczelnianej formacji pod nazwą „Percussion Studio”.
W styczniu, w koncercie karnawałowym, zaprezentował się kwintet dęty w składzie: Magdalena Buraczyk – flet, Monika Woźniak – obój, Krzysztof Szwedzki – klarnet, Grzegorz Niewęgłowski - fagot i Jakub Wąsik – waltornia. Jest to zespół pracujący pod kierunkiem as. Agaty Piotrowskiej-Bartoszek. Młodzi muzycy wykonali wybrane części z kwintetów Bacewiczówny i Danziego, suitę Milhauda pt. „Kominek króla René” a także liczne tańce (np. polki, tango, rumbę, bossa novę) autorstwa Agay’a,  Barthe’go, Dicha, Hallama. Znakomicie brzmiąca i pełna temperamentu muzyka w dopracowanych interpretacjach wzorowo współdziałających ze sobą instrumentalistów przypadła do gustu słuchaczom, jak można się było zorientować po ich gorącej reakcji. A trzeba zaznaczyć, że sala zapełniona była do ostatniego miejsca. Był to, doprawdy, udany wieczór.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.