Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Władysław Trzaska - Korowajczyk - Przywrócona pamięć Żołnierzom Wyklętym

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi   1 marca 2012,  przy współpracy z Dyrekcją i młodzieżą 12 Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi przy u. Anstadta7,  w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizował Konferencję   popularno  - naukową. Tego typu spotkań  odbyło się zapewne wiele, ale ta łódzka, była specyficzna, a związane to jest z jej  miejscem obrad.
Pracownicy naukowi IPM Oddziału w Łodzi: dr Tomasz Toborek, dr hab. Janusz Wróbel i dr Joanna Żelazko , nakreślili dramatyczną sytuację Żołnierzy Wyklętych w walce o wolną Polskę w pierwszych latach po wkroczeniu na tereny województwa łódzkiego Armii Czerwonej   i terroru NKWD oraz wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Warto tu jeszcze wspomnieć, w oparciu o badania prof. Piotra Niwińskiego z uniwersytetu Gdańskiego, że z równą nienawiścią , ale i podszytą strachem, ubecja „prześwietlała „ wszystkich ekspatriantów z Wileńszczyzny, a infiltrowała oficerów AK, dokonując mordów sądowych na wybitnych oficerach i  żołnierzach AK z Kresów.
W referatach omówiono działalność Drugiej Konspiracji na terenie województwa łódzkiego. Przede wszystkim Zrzeszenia „Wolność i Niepodległość” oraz niezwykle aktywną działalność bojową Konspiracyjnego wojska Polskiego pod dowództwem Stanisława Sojczyńskiego PS. „Warszyca„. Legendarny na tym terenie „Warszyc „ został pojmany i zamordowany w kazamatach Ub, a jego doczesne szczątki zostały pogrzebane w nieustalonym miejscu. Jednym z prelegentów był były żołnierz Win Edmund Kowalczyk, który podzielił się  z zebranymi swoimi wspomnieniami. Część oficjalną poprzedziła część artystyczna  w wykonaniu Młodzieży 12 LO. Przedstawili oni wiele niezwykle cennych i interesujących dokumentów z archiwum UB dotyczących krwawych  represjom UBP wobec Żołnierzy Wyklętych.
Jedną z najbardziej spektakularnych bojowych  akcji w Łodzi, o której prelegenci nie wspomnieli,  było wysadzenie w styczniu 1946 pomnika wdzięczności Armii Czerwonej. Pomnik postawiono w rekordowo krótkim czasie w Parku Poniatowskiego. Na początku  1946 , gdzieś około godziny 22.00 potężna detonacja wstrząsnęła Łodzią. To grupa bojowa NSZ Władysława Stanilewicza dokonała tej akcji. Na Konferencji nie wspomniano o tym wydarzeniu, ale wielu starszych mieszkańców Łodzi , w tym i niżej podpisany, pamiętają to wydarzenie. Z monumentu pozostała kupa gruzów, ale „władza ludowa „ szybko odbudowała obelisk. Dopiero w początku lat dziewięćdziesiątych ten symbol zniewolenia Polski, został oficjalnie zburzony. Była to decyzja Prezydenta Grzegorza Palki, przy bardzo ostrych sprzeciwach postkomunistów i kryptokomunistów, którzy w Łodzi dalej mają silne zaplecze.
Sytuacja łódzkiego pomnika, do złudzenia przypomina, los Czterech Śpiących w Warszawie. Został on rozebrany  w związku z budową drugiej linii metra, ale władze Warszawy z prezydentem Hanną Gronkiewicz  - Waltz zobowiązały się do jego odbudowy, tylko przesuniętego o kilkadziesiąt metrów dalej. Podobno jest to zobowiązanie Rządu Donalda Tuska wobec Rządu Federacji Rosyjskiej. Jest to polityczny skandal, świadczący o wasalizacji  wobec Kremla!
Widmo komunizmu krąży nad III RP. Kiedy nie tak dawno Sejm Polski podejmował Uchwałę   o Narodowym dniu Pamięci Żołnierzy wyklętych z Sali pod wodzą Leszka Millera wyszli posłowie SLD, a za nimi podreptali różnorodni dewianci Ruchu Palikota. Tylko patrzeć, a postkomuniści i ich zwolennicy, pod wodzą niedoszłego magistra Aleksandra Kwaśniewskiego, zjednoczą się i będą dążyć do osiągnięcia władzy w III RP. Może spełnić się hasło sfrustrowanych zwolenników Platformy Obywatelskiej – komuno wróć!.
Jak wspomniano Konferencja odbyła się w budynku przy Anstadta 7. Dziś mieści się tam 12 LO, ale w okresie okupacji niemieckiej była to siedziba Gestapo.  Od początków 1945  urzędowa tu ł krwawy Mietek czyli Mieczysław Moczar sze łódzkiego UB wraz z całą swoją bandą zbirów. W kazamatach  tego budynku  więziono , katowano i mordowano Żołnierzy wszystkich formacji Pierwszej i Drugiej Konspiracji. Ilu Bohaterów straciło tu życie? Trudno dziś ustalić.
W roku 2009, z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, przed 70budynkiem dawnego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego Anstadta  katowni najwierniejszych synów Ojczyzny, stanął Pomnik Ofiar Komunizmu.  Oczywiście towarzyszyły jego budowie wrzaski histeryczne postkomunistów. Pomnik powstał i stoi, a przed opisaną Konferencją, liczne delegacje składały wieńce i kwiaty. Natomiast wieczorem w Katedrze odbyła się Msza Święta celebrowana przez ks. Bp Adama Lepę w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Chwała Bohaterom i oby pamięć narodu nigdy o ich czynach nie zapomniała.

Copyright © 2017. All Rights Reserved.