Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Jerzy Stasiak - Odwiedziny pierwszej damy Gruzji

2 kwietnia br. odwiedziła Łódź żona prezydenta Gruzji, pani Sandra Elizabeth Roelofs, z pochodzenia Holenderka. Przyjechała ona do Polski z misją promocji swojej przybranej ojczyzny - Gruzji. Elementem tej akcji była promocja napisanej przez nią książki pt. „Historia idealistki”. Wojciech Grochowalski, wydawca „Kultury i Biznesu” zorganizował spotkanie z pierwszą damą Gruzji w kawiarni Hotelu Grand. Wydaje się, że znakomicie przybliża historię i treść tej książki opis zamieszczony na końcu, na okładce „Historii idealistki”:

„ Po Rewolucji Róż, która miała miejsce w listopadzie 2003 roku, holenderscy wydawcy zwrócili się do pierwszej damy Gruzji, Sandry Elizabeth Roelofs (ur. W 1968 roku, matki dwóch synów, z wykształcenia tłumaczki języka francuskiego i niemieckiego), z prośbą o opisanie swoich doświadczeń związanych z życiem w Gruzji. Adresatem książki mieli być czytelnicy holenderscy. Historia po raz pierwszy ukazała się w druku w 2005 roku, a następnie została przetłumaczona na gruziński, ukraiński, turecki, rosyjski oraz angielski.

Książka ta to porywająca historia młodej kobiety, która w 1992 roku po raz pierwszy w życiu udała się w podróż do Gruzji. Później w Instytucie Praw Człowieka w Strasburgu poznała swojego przyszłego męża, Micheila Saakaszwilego, a następnie wyjechała wraz z nim do Nowego Jorku, gdzie młody gruziński prawnik spędził dwa lata, by potem powrócić do ojczyzny i rozpocząć tam karierę polityczną.

Autorka opowiada czytelnikowi o swojej integracji z gruzińskim społeczeństwem, pracy w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu oraz w konsulacie Królestwa Niderlandów. Czytelnik dowie się z książki, jak pierwsza dama Gruzji pracowała jako lektorka języka francuskiego oraz konsultantka biznesowa, jednocześnie wychowując starszego syna  i starając się odnaleźć w sytuacji ciągłych zmian i napięć politycznych. A należy dodać, że nie pozostawały one bez wpływu na jej życie rodzinne.

Czytelnik zyskuje ponadto wyjątkową możliwość wglądu niejako od wewnątrz w sekwencję wydarzeń poprzedzających pokojową Rewolucję Róż, w wyniku której ówczesny wieloletni prezydent Gruzji, Eduard Szewardnadze, podał się do dymisji, a jego następcą został mąż autorki – Micheil Saakaszwili.
W końcowych rozdziałach książki Sandra E. Roelofs opisuje pierwsze cztery lata prezydentury swojego męża (tj. okres od 2004 do 2008 r.), podczas których ona, z ogromnym poświęceniem, energią i pasją, angażowała się w działalność humanitarną. W jednej z części pierwsza dama dzieli się z czytelnikiem bardzo osobistymi przeżyciami z okresu wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku.

Polski przekład „Historii idealistki” został uzupełniony o dwa nowe rozdziały. Jeden z nich poświęcony jest tragedii smoleńskiej oraz pamięci Polskiej Pary Prezydenckiej, Marii i Lecha Kaczyńskich. Autorka, w niezwykle poruszający i osobisty sposób, mówi o swojej przyjaźni z pierwszą damą Polski i opowiada, jakim ciosem była dla niej wiadomość o katastrofie. Czytelnik dowie się również, z jaką determinacją Sandra E. Roelofs pokonywała przeciwności losu, aby dotrzeć na pogrzeb Polskiej Pary Prezydenckiej i oddać ostatni hołd swoim przyjaciołom.

Drugi rozdział dotyczy gruzińskich oficerów kontraktowych służących w polskiej armii przed II wojną światową. Dzięki niemu czytelnik ma szansę przypomnieć sobie (lub poznać) ten często zapomniany fragment wspólnej, polsko-gruzińskiej historii.
Do książki dołączona jest płyta CD. Na płycie znajdują się znane gruzińskie piosenki w wykonaniu m. in. autorki oraz polskie utwory poświęcone pamięci Marii Kaczyńskiej.”

Copyright © 2017. All Rights Reserved.