Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Ks. dr Waldemar Kulbat - Świadek Ewangelii

Siedemdziesiąt lat temu /5 listopada 1943/, w drodze do KL Dachau, po pobiciu przez gestapowców zmarł ks. Bernhard Lichtenberg, proboszcz parafii Św. Jadwigi w Berlinie. Nie lękał się w sytuacji hitlerowskiego terroru mówić o przykazaniu miłości bliźniego, o wierności Krzyżowi. Wbrew panującemu zastraszeniu mówił o „mocach ciemności”, o opętanych przez diabła sługach nienawiści, wzywał do wierności Ewangelii, modlił się za prześladowanych. Ukrywał ściganych przez Gestapo, także Żydów. Ujawniał prawdę o obozach koncentracyjnych.

Wzywał do modlitwy za prześladowanych Żydów. Oskarżał: ”Została podpalona synagoga, to także jest Boża świątynia”.  Mimo rewizji, gróźb i prześladowań nie zszedł z obranej drogi. 28 VIII 1941 roku wystąpił przeciw programowi zabijania chorych. A 23 X tegoż roku został aresztowany pod zarzutem głoszenia wrogich treści i zdrady państwa. Nieustraszona postawa,  wierność nauce Chrystusa   spowodowały jego aresztowanie, uwięzienie, pobicia w tym więzieniu, w końcu deportację do Dachau.

Jego pogrzeb 16 listopada 1943 roku był manifestacją. Ciało męczennika pochowano w krypcie kościoła Św. Jadwigi. 23 VI 1996 roku został ogłoszony przez Jana Pawła II błogosławionym Kościoła Katolickiego. Podczas uroczystości Papież mówił: „Bernhard Lichtenberg wiedział, że tam gdzie odrzuca się prawdę Bożą, tam również zostaje zraniona godność ludzka, kłamstwu towarzyszą zakłamanie i zbrodnie”. Przykład wierności ewangelii ciągle jest aktualny, bo ciągle atakują nas pokusy niewierności, konformizmu i kapitulacji wobec nowych obłędnych ideologii i zakłamanych utopii. 


Copyright © 2017. All Rights Reserved.