Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Władysław Trzaska - Korowajczyk: Poznański Jarmark Kaziukowy AD 2015

Jak co roku w Poznaniu odbył się  tradycyjny Kaziuk Wileński. Inicjatorem od dwudziestu paru lat jest Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu z jego Prezesem Ryszardem Liminowiczem  i jego żoną panią Krystyną.

Uroczystości rozpoczęły się w Kościele Farnym celebrowane przez ks. abp Stanisława  Gądeckiego.
Na rozległym Starym Rynku zainstalowało się ponad sto straganów z całej Polski i  Wileńszczyzny. Przeważały artykuły tradycyjne dla Kaziuka: serca, palmy, obwarzanki, wędliny , chleb, wyroby rękodzieła.
W czasie Kaziuka Nagrodę "ŻURAWINY " otrzymał dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie  Adam Błaszkiewicz. Nagrodę tę otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla krzewienia kultury  i tradycji  Wileńszczyzny. Nagrodę wręczył Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Losy ludzkie dziwnymi chodzą drogami. Do 1940 niżej podpisany mieszkał z rodziną w Wilnie  przy ulicy Wiwulskiego 6 m. 10, w jednym z bliźniaczych domów na rogu Piłsudskiego. W  tej samej kamienicy mieszkała rodzina państwa Ganowiczów z synami Ryśkiem i Leszkiem. Pamiętam tych chłopaków którzy ,  mieli dużo fantazji i temperamentu. Byli trochę starsi od autora i nie było to towarzystwo do wspólnej zabawy. Przypadek zrządził, że właśnie z synem Ryśka Ganowicza panem Grzegorzem spotkaliśmy się w Poznaniu na Kaziuku. "Gwoździem "  Uroczystości był wspaniały występ Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna " pod dyrekcją Mistrza dr Jana Mincewicza. W bardzo urozmaiconym programie artystycznym wykonano wiele utworów wokalnych i tanecznych prezentujących kulturę polską z Wileńszczyzny, białoruską, ukraińską, żydowską i to na najwyższym poziomie.

Z Janem Mincewiczem i Zespołem znamy się i przyjaźnimy od 1990r.od Dni Wilna w  Łodzi. Obserwujemy niezwykle dynamiczny wzrost poziomu artystycznemu, który niczym nie ustępuje "Mazowszu "  i "Śląskowi " i to   z najlepszych lat. Ostatni raz mieliśmy okazję obserwować "Wileńszczyznę " jakieś dwa czy trzy lata temu. Przez ten krótki okres daje się zauważyć bardzo wyraźny postęp artystyczny "Wileńszczyzny ". Chwała artystom, którzy wkładają ogromne serce i siódme poty, bo oprócz najwyższych umiejętności wokalnych i tanecznych, występy wymagają ogromnego wysiłku fizycznego. Chwała Mistrzowi Janowi Mincewiczowi, który mimo upływu prawie trzydziestu pięciu la działalności, nic nie stracił z młodzieńczej pasji  i  temperamentu.

Oddział w Łodzi Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej od 1990, przez przeszło dwadzieścia lat organizował w tym mieście Kaziuka. Z pewną zazdrością patrzymy na Poznań. Tu w Łodzi nie znajdowaliśmy żadnej życzliwości, nie mówiąc o wsparciu finansowym, ze strony władz Miasta. W tych warunkach organizacja spoczywała wyłącznie na społecznym zaangażowaniu i siłą rzeczy Kaziuk musiał mieć charakter bardziej kameralny. Parę lat temu Łódź przestała organizować Kaziuka, ale społeczeństwo było tym faktem zasmucone, ale rozczarowani, mimo pretensji, wcześniej nie deklarowali pomocy, a biologia niestety jest nieubłagana.

8  marca 2015.  

Copyright © 2017. All Rights Reserved.