Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Polecamy książkę naszego Kolegi, znanego globtrotera, autora książek z podróży kulturowych.Jan Gać, Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma, Wydawnictwo Bernardinum 2015,
Teraz proponujemy ostatnią pozycję wydana przez Bernardinum, ale gorąco zachęcamy do poznania również innych książek Autora - efektu rozlicznych wypraw. I pasji odkrywania.
kn

***
Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele, moi Czytelnicy

Miło mi powiadomić, iż w marcu 2015 roku ukazała się moja kolejna książka z serii podróży kulturowych:  TU MIESZKALI GUARANIE. PODRÓŻ DO ŚWIATA, KTÓREGO JUŻ NIE MA. W książce podróżniczo-historycznej opowiadam o próbie zbudowania sprawiedliwego społeczeństwa na naszym szarpanym konfliktami i wojnami globie, o próbie podjętej przez jezuitów w XVII i XVIII wieku w oparciu o Indian Guarani, mieszkających w Ameryce Południowej na styku trzech obecnie istniejących tam państw: Paragwaju, Argentyny i Brazylii.

Święty Eksperyment, jak nazywano to dzieło w  XVIII wieku, nie był utopią, jakkolwiek nie mógł się powieść z powodu grabieżczej i bezwzględnej polityki ówczesnych mocarstw oświeceniowych: Portugalii, Hiszpanii i Francji. Ofiarą ich wrogich działań padli głównie Indianie, którzy wychodząc ze stanu pierwotnej dzikości potrafili pod okiem jezuitów stworzyć wspaniałą postać cywilizacji w latach 1610-1767. Treść książki oparta jest na pogłębionych studiach historycznych, w tym na kronikach z epoki.

Podczas trzech wypraw w ten rejon kontynentu południowoamerykańskiego dotarłem do większości indiańskich redukcji, próbując opisać ich fenomen oraz sfotografować to, co jeszcze po nich pozostało. Do opisu włączyłem również wyprawę do boliwijskiej selwy, do przepięknej Chiquitanii w basenie Amazonii, gdzie tamtejsze redukcje miały więcej szczęścia i zachowały się po dziś dzień w lepszym stanie.

Jan Gać, Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma, Wydawnictwo Bernardinum 2015, s.256, liczne ilustracje, oprawa twarda, cena 44,90 PLN.
Tel. 518-395-016.
www.jangac.com.plCopyright © 2017. All Rights Reserved.