Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Publikacje członków OŁ KSD

Tadeusz Gerstenkorn - List do wnuczki

List do wnuczki na jej  18. urodziny

Kochana Bereniko !
      Przypuszczam, że już odebrałaś dowód osobisty. Z całego serca składam Ci życzenia z okazji tej urzędowej dojrzałości ! Niechże dołącza się do niej krok za krokiem dojrzałość wewnętrzna, pełna, której nie osiąga się jednak za jednym pociągnięciem, np. formalnego upływu czasu..

      Życzę Ci najpierw, byś stawała się coraz bardziej dojrzała w sposobie myślenia, następnie odczuwania i wreszcie w sposobie decydowania, czyli aktów woli.  Te trzy ważne aspekty omówię dokładniej.
      Dojrzałe myślenie to przede wszystkim umiejętność rozważania racji, stanowisk, sądów, które w każdej sprawie bywają różne i wielostronne.  Dojrzałość myślowa polega na tym, by nie iść od razu za jakąś myślą, która tylko pozornie  wydaje się słuszna. Nawet może się ona podobać, ale należy rozważyć różne możliwości, alternatywy i zastanowić się, szukając najlepszego rozwiązania i właściwej decyzji.  Taka umiejętność rozważania wymaga doświadczenia, nabywanego z wiekiem i przez rady rodziców, pedagogów i serdecznych przyjaciół. Cierpliwie należy ją formować i kształcić przez odpowiednie ćwiczenie, jest bowiem wielką zaletą. Życzę Ci zatem, abyś każdą decyzję podejmowała po dojrzałym namyśle, czyli właśnie po rozważeniu racji. Aby tego dokonać, trzeba umieć znaleźć potrzebny spokój i skupienie ducha.. Życzę Ci zatem, abyś umiała obserwować krytycznie samą siebie, gdyż to pomaga w spokojnym decydowaniu i rządzeniu sobą.
      Drugą dziedziną dojrzałości jest sposób odczuwania. Przeżywasz zapewne wiele rzeczy przyjemnych, ale też i przykrych. Spotkały Cię już, być może, niejednokrotnie zawody i niepowodzenia. Jak sobie z tym poradzić ?  Otóż dojrzałość polega na pewnym zrównoważeniu wewnętrznym, na pewnym stopniu stoickiego spokoju. Trzeba mieć „marmur na twarzy”, przywołując hasło Anglików, i wzorować się na Chińczykach, którzy nie lubią okazywać na zewnątrz swych uczuć, a nawet wstydzą się tego. I nie chodzi tu bynajmniej o brak uczuć ! Nie, tylko o ich umiarkowanie, opanowanie reakcji, natychmiastowe odpowiadanie na zaskakujące nas uczucia (czy to przyjemne, czy nieprzyjemne).  Człowiek dojrzały ma bujne życie uczuciowe. Reaguje silnie na dobro i piękno, które spotyka, przejmuje się złem i niesprawiedliwością lub krzywdą. Potrafi jednak powściągać odruchy zachwytu czy oburzenia. W chwili zaskoczenia warto się zapytać: o co właściwie tu chodzi ? Starać się stwierdzić dany fakt „na zimno” i poszukać wytłumaczenia z możliwego punktu widzenia. Dobrze jest pozwolić sobie na poddanie się uczuciu szlachetnemu, ale też odrzucić stanowczo uczucie złe, niewłaściwe. W tym wszystkim bardzo pomaga muzyka. Niech ona zawsze towarzyszy Tobie w życiu. Część swego czasu poświęć tej sztuce. Ona uszlachetnia i koi obyczaje. Wielką pomocą jest często wezwanie modlitewne, nawet króciutko, myślą zwrócenie się do Chrystusa Pana i Jego Matki.  I naprzód !
      Trzecim wreszcie aspektem dojrzałości jest wola. Wola decyduje. Spotykasz zapewne typy niezdecydowane, wahające się, chwiejne, lekkomyślnie decydujące i później żałujące swej decyzji i ją zmieniające. Życzę Ci zatem, abyś miała wolę silną, stanowczą. Abyś umiała nakazać sobie nieraz coś trudnego i oglądała się w decyzjach nie tylko na siebie , na własną korzyść, ale także na potrzeby drugich. W życiu trzeba nieraz dać dowód wyrzeczenia i pójść bliźnim na rękę. Stajemy niejednokrotnie przed takimi problemami. Niech Ci Twoje szlachetne serce zawsze dyktuje dobre decyzje ! Powinny one także zawsze uwzględniać dobro Twojej rodziny, najbliższych, a przede wszystkim ukochanej Ojczyzny. Jej dobro ma największą wartość ! Bądź dziewczyną dobrą i szlachetną. To będzie Twoja chluba i dowód dojrzałości.
      Ściskam Cię z całego serca. Pomodlę się za Ciebie i Twoją przyszłość.
                                          Twój dziadek  -    Tadeusz Gerstenkorn

Copyright © 2017. All Rights Reserved.