Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Wydarzenia i informacje

Obrony asymetryczne

Podstawą pracy dziennikarza w krajach cywilizowanych jest możliwie bezpieczny i wolny dostęp do informacji, niezależnie od redakcji dla której przygotowuje materiał. Pamiętamy akcje, szeroko nagłaśniane medialnie, w obronie redaktora z Polic, skazanego prawomocnym wyrokiem sądu za zniesławienie lokalnego prominenta.

Jesteśmy zdziwieni i zasmuceni faktem, iż do tej pory nie zarejestrowaliśmy równie powszechnych głosów oburzenia i protestu, piętnujących zachowanie lidera SLD w Bełżycach, który zaatakował dziennikarza TV Trwam (co uwidoczniła kamera), „przygotowującego materiał o zaklejaniu przez postkomunistę ogłoszeń wyborczych prawicowego kontrkandydata”. Dziennikarz został pobity a kamera zniszczona – jak wynika z doniesienia prasowego.

Tak ewidentnie jednoznaczna sytuacja czynnego ograniczania możliwości wypełniania obowiązków zawodowych, powinna być natychmiast szeroko napiętnowana, a stosowne organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości wykazać swoim zachowaniem, iż żadne koneksje nie uchronią, przed takimi czynami.

Apelujemy do panów ministrów Ludwika Dorna i Zbigniewa Ziobro o stosowne reakcje, a do koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, do Stowarzyszenia Wolnego Słowa o wsparcie. Nie możemy pozwolić, aby kryteria zainteresowania takimi przypadkami, wynikały z sympatii bądź antypatii do danego medium.

Marcin Paszkowski – Przewodniczący Zarządu Oddziału Łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Anna T. Pietraszek – Przewodnicząca Sekcji Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Telewizji Polskiej

 

 Łódź -Warszawa, 6 grudnia 2006r.

 

Copyright © 2017. All Rights Reserved.