Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

USA: Teksas za ochroną życia. Sąd Apelacyjny odrzuca wniosek Departamentu Sprawiedliwości USA

Wniosek Departamentu Sprawiedliwości USA o czasowe wstrzymanie prawa aborcyjnego w Teksasie został odrzucony przez Sąd Apelacyjny. Tym samym w Teksasie dalej obowiązuje prawo, które weszło 1 września. Dzięki niemu zapewniono należną ochronę życiu ludzkiemu we wczesnych fazach ciąży. Przeprowadzenie aborcji staje się nielegalne wraz z chwilą, gdy możliwe jest wykrycie bicie serca płodu.

Nowe prawo aborcyjne w Teksasie weszło w życie 1 września. Nie przewiduje ono żadnych wyjątków od zakazu przerywania ciąży po ustawowym terminie, nawet w przypadkach gwałtu lub kazirodztwa.

Nowe przepisy włączają zwykłych obywateli w egzekwowanie zakazu, nagradzając ich kwotą co najmniej 10 tys. dolarów, jeśli skutecznie pozwą każdego, kto pomógł w przeprowadzeniu aborcji wtedy, gdy można już wykryć bicie serca płodu. Według CNN kobiety w 6 tygodniu ciąży często nie wiedzą jeszcze, że są brzemienne.

Sąd Apelacyjny zadecydował jednak w czwartek, że antyaborcyjne przepisy przyjęte w Teksasie powinny pozostać w mocy do czasu, kiedy zostanie rozpatrzona apelacja od wyroku wydanego przez federalnego sędziego okręgowego Roberta Pitmana, który zablokował nowe prawo. Teksas odwołał się wcześniej od tego wyroku. Czwartkowe orzeczenie to środek tymczasowy do czasu wydania pełnego wyroku w sprawie.

"Krytycy teksańskiej ustawy twierdzą m.in., że przepis o włączeniu do akcji obywateli umożliwia im działanie jako antyaborcyjnych łowców nagród"
– pisze Reuters.

Dodaje też, że w swym wniosku o zablokowanie postawienia Pitmana, Departament Sprawiedliwości argumentował, iż nowe regulacje utrudnią kobietom korzystanie z ich konstytucyjnego prawa do przerwania ciąży. Zostało ono potwierdzone decyzją Sądu Najwyższego z 1973 roku w sprawie Roe v. Wade. Zalegalizowała ona aborcję w całych Stanach Zjednoczonych.

za:niezalezna.pl

***

Teksas: życie zaczyna się wraz z biciem serca. W UE... debata. "Świat, który tworzycie, wykluczy także was"

Teksas walczy o ustawę zakazującą aborcji, reaguje... Unia Europejska. - Organizujecie debatę, aby potępić Teksas w USA, który broni życia od czasu bicia serca dziecka i jeszcze mówicie, że usunięcie tego dziecka to jest prawo człowieka, prawo do uśmiercania - mówił Patryk Jaki. - Zamiast godności każdego życia wybieracie przyjemności; zamiast odpowiedzialności wybieracie "róbta co chceta"; świat, który tworzycie, gdzie godność ludzka nie jest uniwersalna, prędzej czy później wykluczy także was - wskazał.

Teksańska ustawa aborcyjna, przewidująca m.in. wielotysięczne nagrody dla obywateli składających pozwy przeciwko osobom pomagającym w aborcjach, była pierwszym skutecznym wyłomem w obowiązującym od prawie 40 lat prawie wyznaczonym przez Sąd Najwyższy, zakazującym ograniczania prawa do aborcji we wczesnych fazach ciąży.

Kilka dni temu tysiące osób w Waszyngtonie i wielu innych miastach USA wzięło udział w demonstracjach, po czym sędzia federalnego sądu okręgowego w Teksasie czasowo zablokował ustawę.

Okazało się, że zajęła się nią też... Unia Europejska.

- To jest niesamowite, co się dziś wyprawia w tej Izbie. Organizujecie debatę, aby potępić Teksas w USA, który broni życia od czasu bicia serca dziecka. I jeszcze mówicie, że usunięcie tego dziecka to jest prawo człowieka, prawo do uśmiercania

- mówił w PE europoseł PiS Patryk Jaki, przypominając, że koncepcja praw człowieka to "koncepcja, według której każde życie ma swoje prawa, każde życie ma swoją godność, każdy człowiek ma swoją godność, niezbywalną godność".

- Przeczytajcie, zobaczcie, co to są prawdziwe prawa człowieka - apelował.

Jak wykazywał, ta "godność niezbywalna dotyczy również słabszych, niepełnosprawnych, ale również tych całkowicie zdrowych, którzy nie potrafią się dzisiaj przed waszą agresją bronić".

- Jednak wy zamiast godności każdego życia wybieracie przyjemności. Zamiast odpowiedzialności wybieracie "róbta co chceta". Świat, który tworzycie, gdzie godność ludzka nie jest uniwersalna, prędzej czy później wykluczy także was. Dlatego, że niepełnosprawność może spotkać również każdego z was, który jest w tej sali. I co? Wtedy tylko dla was zostaje propozycja eutanazji. Takiego świata chcecie? Zastanówcie się nad tym

- dodał.

za:niezalezna.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.