Witamy serdecznie na stronie internetowej Oddziału Łódzkiego
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Mamy nadzieję, że ułatwimy Państwu docieranie do rzetelnej informacji. Tutaj chcemy prezentować wielkość oraz problemy naszego Kościoła, zagadnienia społeczne, cywilizacyjne, publikacje członków Stowarzyszenia, stanowiska w ważnych kwestiach. Nie będziemy konkurować w informacjach bieżących z innymi portalami (niektóre z nich wskazujemy w odnośnikach), natomiast gorąco zapraszamy do lektury wszystkich tekstów - ich aktualność znacznie przekracza czas prezentacji na stronie głównej. Zachęcamy do korzystania z odnośników: "Publikacje" i "Polecane". Mamy nadzieję na stały rozwój strony dzięki aktywnej współpracy użytkowników. Z góry dziękujemy za materiały, uwagi, propozycje.
Prosimy kierować je na adres: lodz@katolickie.media.pl

Polecane

Setki kościołów zostaną podświetlone na czerwono - by zwrócić uwagę na prześladowania chrześcijan

W ramach międzynarodowej kampanii #RedWeek w dniach 17-24 listopada na całym świecie setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych zostanie podświetlonych czerwonym światłem. Celem działania będzie pogłębienie świadomości na temat prześladowania chrześcijan i kwestii wolności religijnej.

Kampanię #RedWeek zainicjowało w 2015 roku międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). Obecnie jej zasięg obejmuje wiele krajów na całym świecie.

"Jest ona klarownym przesłaniem solidarności z prześladowanymi chrześcijanami na całym świecie" oraz "formą oddania głosu partnerom naszych projektów - tym, którzy w tragiczny sposób zostali naznaczeni przez konsekwencje prześladowań" - powiedział prezydent wykonawczy PKWP Thomas Heine-Geldern w komunikacie przekazanym PAP.

Wydany w tym roku "Raport o wolności religijnej na świecie" pokazuje, że dwie trzecie ludności świata żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych naruszeń wolności religijnej. "Liczby te stale rosną. Burkina Faso i Mozambik to tylko dwa uderzające przypadki, a naruszenia wolności religijnej występują obecnie w 42 proc. wszystkich krajów afrykańskich" - wskazuje PKWP.

W tym roku organizatorzy kampanii #RedWeek chcą szczególnie zaakcentować kwestię dziewcząt i kobiet ze środowisk chrześcijańskich i innych mniejszości wyznaniowych, które cierpią z powodu uprowadzeń, przymusowych małżeństw, przymusowych konwersji i przemocy seksualnej.

"Dla nas wolność wyznawania religii jest jednym z filarów liberalnej demokracji. Każda forma dyskryminacji ze względu na przynależność religijną musi być zdecydowanie odrzucona" - zaznacza Thomas Heine-Geldern.

Red Week (Czerwony Tydzień) odbędzie się w tym roku w dniach 17-24 listopada, rozpoczynając się w Austrii w katedrze św. Stefana w Wiedniu. Wśród budynków, które zostaną podświetlone będą m.in. katedra w Montrealu i Toronto w Kanadzie, bazylika na Montmartre w Paryżu oraz główne budynki na Słowacji.

Na całym świecie chrześcijanie w tych dniach zgromadzą się na modlitwie za prześladowanych, prosząc Boga o prawo do wolności religijnej. "Pójdą do kościołów w imieniu tych, którzy sami nie mogą tego uczynić" - czytamy w komunikacie.

Poinformowano, że w sześciu diecezjalnych szkołach w Australii uczniowie planują ubrać się w tym czasie na czerwono. W Belgii ludzie zapalą świece w intencji prześladowanych chrześcijan. W Wielkiej Brytanii 24 listopada br. na czerwono zostanie podświetlony rządowy budynek Biura Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów (FCO).

W Polsce w ramach kampanii #RedWeek w sobotę 20 listopada w Poznaniu przejdzie marsz milczenia "Zabijani w ciszy". Uczestnicy z czerwonymi elementami ubioru i zapalonymi czerwonymi lampionami przejdą w milczeniu o godz. 17.00 na plac przed kościołem oo. jezuitów, którego wieża będzie podświetlona czerwonym światłem, symbolizującym przelaną krew wyznawców Chrystusa. W tym miejscu wysłuchają dwóch świadectw osób pochodzących z krajów, gdzie trwają prześladowania. Zgromadzenie zakończy koronka do Miłosierdzia Bożego. Chętni zaproszeni będą do uczestnictwa w mszy św. w kościele ojców jezuitów.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji "Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan". Wydało też "Wierzę. Mały Katechizm katolicki" i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci "Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii".


za:www.gosc.pl

Copyright © 2017. All Rights Reserved.